Brexit sonrası ilk ticaret anlaşması yapıldı

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışının ardından başlayan geçiş süreciyle gündeme gelen ve Japonya-İngiltere arasında imzalanması hedeflenen serbest ticaret anlaşmasında sona gelindi. Her iki ülkenin de yeni gümrük tarifelerinde indirime gitmesi dikkat çekti.

İngiltere Ticaret Bakanı Liz Truss ve Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi, üzerinde aylardır müzakerelerin sürdüğü anlaşmayı bugün Tokyo'da imzaladı. Londra hükümeti bu anlaşmayla birlikte Japon otomobillerine uyguladığı gümrük vergilerini azaltacağını ve 2026'da ise tamamen kaldıracağını kabul etti.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen imza töreni sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan İngiltere Uluslararası Ticaret Sekreteri Liz Truss ve Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi yapılan anlaşmanın "çığır açan" nitelikte olduğunu söylerken, Truss İngiltere'nin yeniden "bağımsız ticaret yapan" bir ülke konumuna geldiğini de sözlerine ekledi.

Avrupa Birliği'ne üye olduğu dönemde Londra hükümetinin Japonya ile yaptığı ticaret anlaşması 2020'de son buluyordu.

Yapılan anlaşmanın iki ülke arasındaki ticaret hacmini yıllık 20 milyar dolara çıkarması öngörülüyor. İngiltere, Japonya'ya özellikle finans hizmetleri alanında ihracat yapıyor. Bu hizmetler İngiltere'nin ihracat hacminin yüzde 28'ini oluşturuyor. Bunun yanında gazlı şarap, İngiliz yapımı kaban ve ayakkabı, Stilton peyniri, domuz ve kuzu eti, ilaç ve tıbbi malzemele ile bisküvi Japonya'nın Büyük Britanya'dan en çok ihraç ettiği ürünler arasında.

Japonya ise İngiltere'ye daha ziyade otomobil, otomobil yedek parçaları, diğer mekanik ve elektronik aygıtlar satıyor. 2019 yılında Japonya'nın İngiltere'ye yaptığı ihraacatı 14 milyar doların üzerinde gerçekleşmişti.

TİCARİ AYRICALIK SAĞLAYACAK

Mevcut Japonya-AB anlaşmasında olduğu gibi otomobiller, demiryolu araçları ve otomobil parçaları gibi ürünlerde karşılıklı vergi indirimleri sağlayacak yeni anlaşma kapsamında, Japonya'nın İngiltere'nin çiftlik ürünlerine uyguladığı vergiler de önceki AB anlaşmasındaki aynı seviyede tutulacak.

YENİ ANLAŞMA İHTİYACI DOĞMUŞTU

İngiltere Şubat ayında Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmış, Japonya ise İngiltere ile ticarete AB ile daha önce imzalanan Ekonomik Ortaklık Anlaşması temelinde devam etmişti. Geçiş sürecinin bu yıl sonunda sona ermesiyle geçerliliğini yitirecek mevcut anlaşma nedeniyle taraflar yeni bir anlaşmanın önümüzdeki yıl yürürlüğe girmesini hedeflediklerini belirtmişti.

İNGİLTERE'NİN HEDEFİ NE?

Öte yandan 11 ülkeyi kapsayan Trans-Pasifik Ortaklığı için Kapsamlı ve İlerlemeye Açık Anlaşma'ya (CPTPP) katılmak isteyen İngiltere'nin, Japonya ile yapılan ticaret müzakerelerini bu konuda atılmış bir ön adım olarak gördüğü kamuoyuna yansımıştı.