''Brexit'' İngiltere ekonomisini zorluyor

İngiltere Parlamentosu ve Kraliçe 2’inci Elizabeth'in ardından Avrupa Birliği’de Brexit Anlaşması'nı imzaladı. Ancak İngiltere’ye Brexit'le gelen karmaşa, ülke ekonomisine zarar veriyor. Brexit'in maliyeti, İngiltere’nin AB’ye yaptığı toplam katkıya neredeyse yaklaştı.

İngiltere uzun süredir mücadele ettiği Avrupa Birliği (AB)’den ayrılma sürecini hayata geçirmek için gün sayıyor. İngiltere Parlamentosu ve Kraliçe 2’inci Elizabeth'in ardından Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel, İngiltere'nin 31 Ocak'ta Avrupa Birliği'nden ayrılmasına ilişkin yasanın onaylandığını kamuoyuna duyurdu.

Ancak günler sonra hukuki olarak AB ülkesi olmaktan çıkacak olan İngiltere bu sürecin bedelini ödemeye şimdiden başladı. Öyle ki, uzun süredir Brexit'in getirdiği belirsizlik, ülke ekonomisine ek yük bindirdi ve tahmin edilenden pahalıya patladı. Öyle ki, İngiltere’nin tam bir karmaşaya dönüşen Avrupa Birliği’nden çıkış süreci ülkenin son 47 yılda AB bütçesine yaptığı ödemelerden daha fazlasına mal olacak gibi görünüyor.

Amerikan merkezli ‘Business Insider’ web sitesinin, ekonomi kanalı Bloomberg’in analizine dayandırarak hazırladığı kapsamlı bir araştırmaya göre, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı sebebiyle ortaya çıkan ekonomik kayıp, 130 milyar sterline ulaşmış durumda. Bu rakamın yılın sonuna kadar 203 milyar sterline çıkacağı tahmin ediliyor.

Ayrıca Birleşik Krallık merkezli araştırma merkezi ‘House of Commons Libray’nin verileri de, 1973’ten beri AB’nin bütçesine yapılan toplam ödemenin 215 milyar sterlin olduğunu gösteriyor. Bu durum Brexit harcamalarının, toplamda 47 yıllık mali katkıyı aşabileceğini gösteriyor.

SÜREÇ NEDEN UZADI?

Birleşik Krallığın oluştuğu İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'da Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52 ile Brexit kararı alınmıştı. Ancak diğer ülkelere nazaran İskoçya halkı yüzde 62 oy oranıyla referandumda ‘hayır’ demişti. Eski Başbakan Theresa May liderliğindeki azınlık hükümeti ise AB ile varılan Brexit anlaşmasını parlamentodan geçirmeyi bir türlü başaramamıştı. Yaşanan tüm gelişmeler doğrultusunda 29 Mart'ta gerçekleşmesi gereken Brexit önce 31 Ekim'e, ardından ise son olarak 31 Ocak 2020'ye ertelendi.

BREXİT İÇİN ÖNEMLİ TARİHLER

İngiltere günler sonra AB’den hukuki olarak çıkmış olacak ancak bu bir sorun teşkil etmiyor. Asıl mühim olan Birleşik Krallık’ın bundan sonraki dönemde geçireceği zorlu süreç. İngiltere ile AB tarafları gelecekteki ilişkilerini yönetmek adına önemli görüşmeler gerçekleştirecek. Bu kapsamda 25 Şubat’ta, Avrupa Bakanlarının Brüksel’de toplanması planlanıyor. Haziran ayında ise AB-İngiltere zirvesinin yapılması bekleniyor. 

İNGİLTERE AB’NİN TİCARİ RAKİBİ OLABİLİR Mİ?

Avrupa Birliği ile ticaret ilişkilerini sürdürecek olan İngiltere, AB'nin ticari rakibi olma yönünde planlar yapıyor. Bu planlar doğrultusunda bir değerlendirme yapmak gerekirse, İngiltere’nin ticaret görüşmeleri kapsamında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile AB’den önce masaya oturacak olması da oldukça önemli bir detay olarak görülüyor.