Fransız ordusu robotlu askeri tatbikat düzenledi

Askeri zayiatın en üst seviyelerde olduğu sıcak çatışmalarda, ülkeler söz konusu kaybın önüne geçebilmek için teknolojiden yardım almaya başladı. İnsansız hava araçlarının ardından şimdi gündeme insansız, robotik askerler geldi. Fransa ve ABD ordusu askeri tatbikatlarda otonom robotları test etmeye başladı.

Uzun süredir robotik çalışmaları yürüten Amerika merkezli Boston Dynamics şirketinin ürettiği robot köpekler askeri amaçla kullanılıyor. Zaman geçtikçe daha fazla sofistike hale gelen robotlar silahsız bir şekilde, askeri tatbikat esnasında gözlem amacıyla kullanıldı.

Boston Dynamics’in ürettiği robot köpekler, inşaat, lojistik ve arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılacakmış gibi sevimli dans videoları ile tanıtıldı. Fakat son dönemde, askeri tatbikatlarda şirket tarafından üretilen “spot” adlı robot köpeğin kullanıldığı medyaya yansıdı.

Olası bir savaş ve çatışma anında “spot” adlı köpek robotun kabiliyetlerinin izlenebilmesi için tatbikatlar düzenleniyor ve testler gerçekleştiriliyor. Robotların askeri amaçlı kullanılması ilk defa Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordusu tarafından gerçekleştirildi. Ardından Fransız ordusu da askeri amaçla robotları tercih etti.

FRANSIZ ORDUSU ASKERİ AMAÇLI OTONOM ROBOT KULLANDI

Fransız askeri akademisi geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından ordu tarafından gerçekleştirilen tatbikata dair görseller paylaştı. Paylaşımın altına "Geleceğin mücadele alanları hakkında askeri öğrencilerde farkındalık yaratma" çalışması olarak geçiyor ve "Savaş alanının robotlaşması" notu düşüldü.

Spot’un üreticisi Boston Dynamics tarafından yapılan açıklamada, robotun Avrupa distribütörü Shark Robotics’in envanterine verildiği fakat askeri alanda kullanılacağına dair kendilerine bilgi paylaşılmadığı aktarıldı. Şirket CEO’su Michael Perry "Bu angajmanın detayları ve çerçevesi konusunda bilgi sahibi değiliz ama araştıracağız" ifadelerini kullandı.

ABD OTONOM ROBOTLU TATBİKAT DÜZENLEDİ

31 Ağustos-3 Eylül tarihleri arasında Mava Çölü’nde 30 ayrı noktada Amerikan ordusu tarafından düzenlenen tatbikatta Ghost Robotics şirketinin ürünü olan köpek robotlar kullanıldı. Üzerinde gelişmiş sensörler ve vericiler bulunan robotlar, komuta merkezine sahadan veri aktardı.

ROBOTLAR ASLA SİLAHLANDIRILMAYACAK

Fransız ordusunun dışında ABD New York Polis Departmanı (NYPD) da Boston Dynamics’in ürettiği robotları test ediyor. Şu an için silahsız bir şekilde kullanılan robotlara yönelik açıklamalarda bulunan şirket yöneticileri, robotlarının hiçbir zaman insanlara zarar vermek üzere silahlandırılmayacağı konusunda garanti verdi. Fakat daha önceleri de robotların sadece arama-kurtarma, inşaat ve lojistik faaliyetleri için kullanılacağını aktarmışlardı.

FRANSA VE ABD'NİN ARDINDAN ÇİN DE ROBOTLARA YÖNELDİ

Çin merkezli Unitree Robotik şirketi, Twitter’dan yaptığı paylaşımla tüm dünyanın dikkatini çekti. Şirket hesabından paylaşılan videoda onlarca robotun senkronize şekilde hareket ettiği görüldü.

Video müzik olarak Star Wars müziği kullanılırken, Force Awakens (Güç Uyanıyor) ifadeleri kullanıldı. Robotların adının Aliengo olduğu yapılan paylaşımda belirtildi.