'Bosna Kasabı' Ratko Mladic'in müebbet cezası onandı

1992-95 yılları arasında Bosnalı Sırp güçleri komuta eden ve 'Bosna Kasabı' olarak bilinen 78 yaşındaki Ratko Mladiç için nihai karar açıklandı. Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (IRMCT), Mladiç'in müebbet hapis cezasını onadı.

1992 - 1995 yılları arasında devam eden Bosna Savaşı sırasında başkent Saraybosna'da sivil nüfusu terörize etmek ve Srebrenica'da 8 binden fazla Müslüman erkek ve erkek çocuğunu öldürmek de dahil olmak üzere 'soykırım' uyguladığı iddiası ile Hollanda'nın Lahey kentindeki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinin (ICTY) hakkında müebbet hapis cezası verdiği Mladiç hakkındaki karar açıklandı.

Mladiç hakkındaki karar Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizmasında (IRMCT) görevli hakimler Prisca Matimba Nyambe, Aminatta Lois Runeni N'gum, Seymour Panton, Elizabeth İbanda-Nahamya ve Mustapha El Baaj tarafından duyuruldu.

Birleşmiş Milletler Savcısı Serge Brammertz, Mladiç kararının 1990'larda yaşanan ihtilafın travmasını her gün yaşayan kurbanlar için önemini vurgularken, karar yakınlarını kaybeden aileler tarafından da takip edildi.

Savcılar, Mladiç'in müebbet hapis cezası ile birlikte mahkumiyetinin de onaylanmasını talep etti. 

MLADIC'İN MÜEBBET CEZASI ONANDI

'Bosna Kasabı'nın temyiz talebini reddeden Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemeleri Rezidüel Mekanizması (IRMCT), müebbet cezasını onarken, 'soykırım' suçlmasını kabul etmedi. Alınan kara ile birlikte, Mladiç, Kljuc, Sanski Most, Kotor-Varos, Prijedor, Foca ve Vlasenica şehirlerinde katlettiği insanlar için cezalandırılmamış oldu.