Bosna Hersek Savcılığı’ndan Sırp siyasetçilere soruşturma kararı

Bosna Hersek Savcılığı, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik başta olmak üzere Sırp Cumhuriyeti Entitesindeki siyasetçiler hakkında soruşturma başlatma kararı aldı.

Bosna Hersek Savcılığı tarafından yapılan açıklamada, “Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisinde ‘ortak kurumların devredilmesine’ yönelik olağanüstü oturum düzenlenmesi, anayasal düzene ve Dayton Barış Anlaşması’na saldırıdır. Başta Milorad Dodik ve Sırp Cumhuriyeti Entite Başkanı Zeljka Cvijanovic olmak üzere, birçok Sırp siyasetçi hakkında soruşturma başlatıldı” ifadelerine yer ver verildi.

Savcılık, soruşturma kapsamında ilk olarak Sırp Sosyalist Partisi Başkanı Goran Selak’ın sorgulanmaya başladığını bildirdi.

Bosna Hersek Meclisi 2005 yılında bir reform paketini onaylamak için bir araya gelmişti. Söz konusu pakette, devlet kurumlarının güçlendirilmesi hedefleniyordu. O dönemde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik ve partisi de pakete destek vermişti.

Pakette, ordunun birleştirilmesi, ihtihbarat kurumu, ortak vergilendirme sistemi, hakimler ve savcılar konseyi hakkında bazı maddeler bulunuyordu. Paket, bu kurumların yetkilerinin entitelerden alınıp devlet seviyesine taşınmasını amaçlıyordu.

Söz konusu yetkilerin Sırp Cumhuriyeti Entitesine devredilmesi için Bosna Hersek Meclisi’nde oy çoğunluğuyla karar alınması gerekiyor. Ancak Dodik’in çağrı yapması üzerine Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisi, 11 Aralık’ta olağanüstü oturum kararı aldı.

Oturumda konuşan Dodik, “İçinde bulunduğumuz zor durumları aşamazsak Bosna Hersek’in parçalanması ve Sırp Cumhuriyeti’nin ülkeden ayrılması kaçınılmaz” şeklinde konuştu.

Dodik öncülüğünde toplanan Meclis, sunulan tasarıları onayladı.