Bosna Hersekte siyasi kriz: Sırp tarafı devlet kurumlarından ayrılıyor

Bosna Hersek’teki Sırp lider Milorad Dodik’in ayrılıkçı söylemleri ülkede endişeye yol açtı. Devlet Başkanlığı’ndaki Müslüman üyeler, Balkan ülkesinin Dayton Barış Anlaşması’ndan bu yana en tehlikeli krizle karşı karşıya olduğunu dile getirdi.

Bosna Hersek’teki üçlü cumhurbaşkanlığının Sırp üyesi Milorad Dodik, ülkedeki Sırp Cumhuriyeti tarafının özerklik sağlamak için askeri, yüksek yargı ve vergi idaresi yönetimlerinden ayrılacaklarını açıkladı.

Son 15 yıldır benzer açıklamalarla Bosna yönetimini tehdit eden Dodik’in son söylemleri, ülke içinde silahlı bir çatışmanın yeniden alevlenebileceği endişesini doğurdu. Bosna Hersek’i “başarısız bir ülke” olarak nitelendiren Sırp lider, siyasi anlaşmazlıkların çözülebilmesi için ülkenin dağılması gerektiğini söyledi.

Dodik ayrıca önümüzdeki aylarda Bosnalı Sırp ordusu oluşturacaklarının da sözünü verdi.

Sırp lider, “bu ayrılık değil” ve “savaş ihtimali yok” gibi söylemlerle iddiaları reddetse de 14 Ekim’de verdiği demeçte, yedi Avrupa Birliği (AB) ülkesinin Bosna Hersek’in dağılmasını desteklediğini belirtti. Dodik, Batılı dostlarının olası bir askeri müdahale durumunda yardım sözü verdiğini de sözlerine ekledi.

Ekim ayı başında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Dodik arasında gerçekleşen görüşmede Bosna’ya dair söz konusu planların konuşulduğu ve Moskova’nın zımni destek verdiği belirtildi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’ndeki Müslüman üyelerden Şefik Caferoviç, Dodik’in söylemlerinin küçümsenmemesi gerektiğini ve ülkenin Dayton Barış Anlaşması’ndan bu yana en tehlikeli krizle karşı karşıya olduğunu dile getirdi.