Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla görevinden istifa etti

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Hakan Atilla kendi isteğiyle Genel Müdürlük görevinden istifa etti. Atilla'nın istifası Borsa İstanbul tarafından kabul edildi. Peki ABD'deki Halkbank davasında yargılanan Hakan Atilla neden istifa etti?

Son günlerde istifa haberleriyle gündem olan Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla, bugün istifa dilekçisini Borsa İstanbul Yönetim Kurulu'na sundu. Hakan Atilla'nın istifası kabul edilirken, Borsa İstanbul'dan açıklama gecikmedi. 

BORSA İSTANBUL'DAN HAKAN ATİLLA AÇIKLAMASI

Borsa İstanbul'dan yapılan açıklamada, Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Hakan Atilla'nın kendi isteğiyle Genel Müdürlük görevinden istifa ettiği bildirildi. Açıklamada, bugünkü Yönetim Kurulu kararı ile istifanın kabul edildiği ve kararın Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına bildirildiği kaydedildi.

HAKAN ATİLLA NEDEN İSTİFA ETTİ?

Hakan Atilla, neden istifa ettiğiyle ilgili henüz resmi bir açıklamada bulunmadı. Ancak, ABD'deki seçimlerde Trump'ın ardından Joe Biden'in başkanlık koltuğuna oturması ve ABD'de devam eden Halkbank davası ile ilgili olabileceğine dair söylentiler var. 

HAKAN ATİLLA KİMDİR?

 1970'te Ankara'da doğan Mehmet Hakan Atilla, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümünden mezun olmasının ardından 1995'te Halkbank A.Ş.'de Araştırma Geliştirme ve Planlama Müdürlüğü'nde Uzman Yardımcısı ünvanlıyla göreve başladı.

Hakan Atilla, Halkbank'taki görevinin ardından Bankacılık Kartları ve Nakit Yönetimi Müdürlükleri'nde Uzman sıfatıyla görev aldı.

Stratejik Planlama Daire Başkanlığı'nda Yönetmen ve Bölüm Müdürlüğü görevlerini üstlenen Mehmet Hakan Atilla, 2007-2011 yıllarında Finansal Kurumlar ve Yatırımcı İlişkileri Daire Başkanı olarak çalışmalarına devam etti.

Mehmet Hakan Atilla, 2011'den 2017 Mart ayında ABD'de tutuklanana kadar Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttü. 

ABD'de tutukluluk süresine son verilmesinin ardından Türkiye'ye dönen Atilla, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü olarak göreve başladı.