Grantham uyardı: Borsa patlamak üzere olan bir 'süper balon'

Grantham, Mayo ve van Otterloo'nun (GDO) kurucu ortağı ve baş yatırım stratejisti Jeremy Grantham, borsanın patlamak üzere olduğu uyarısı yaptı.

Dünya genelinde hisse senetleri yeni yıla zorlu bir başlangıç yaptı. Nasdaq üzerinden yapılan bir düzelmede yüzde 10'dan fazla düşüş kaydedildi. 

Grantham, Mayo ve van Otterloo'nun (GDO) kurucu ortağı ve baş yatırım stratejisti Jeremy Grantham, kaydedilen düşüşün küresel bir krizin başlangıcı olabileceğini işaret eden "Let the Wild Rumpus Begin" raporunda yatırıcımları uyardı. 

1977 yılından bu yana firmanın yatırımlarını yöneten Grantham, 2000'de ve 2008'deki küresel krizlerde benzer şekilde yüksek düşüşlerin yaşandığını işaret ederek "İyi şanslar! Hepimizin buna ihtiyacı olacak" dedi. 

ABD hisse senetlerinin daha önce böyle iki "süper balon" yaşadığını kaydeden Grantham; 1929 Büyük Buhran'ından bu yana yaşanan krizlerin tamamında birçok yatırımcının borsadan geri çekilmek geciktiğine inanmak istemediğine dikkat çekti. 

CNN'de yer alan habere göre, Grantham Fed'in faizleri sıfıra indirme ve ardından iki yıl sabit tutma politikasının piyasanın şu an köpürtülmüş olmasından kaynaklandığına dikkat çekti.