İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın eleştirilerin odağında

İç ve dış politikada zorlu günler geçiren İngiltere Başbakanı Boris Johnson, istifa çağrılarına rağmen koltuğundan vazgeçmiyor. Peki, Boris Johson neden istifaya davet ediliyor? İngiltere’de Boris Johnson’a destek neden her geçen gün azalıyor?

Göreve geldiği ilk günden itibaren tartışmalı kararlara imza atan ve izlediği politikalar nedeniyle sert tepkilerin hedefi olan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, iç politikada zorlu günlerden geçiyor. İngiltere Başbakanı, uzun bir süredir hakkındaki iddialara yanıt vermeye çalışıyor. 

115

2022 yılının başında Boris Johnson’ın, koronavirüs kısıtlamalarının olduğu dönemde Başbakanlık çalışanları ile bir araya gelerek doğum günü partisi düzenlediği ileri sürüldü. Daha sonrasında Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Başbakanın doğum günü partisine katıldığı kabul edildi.

215

ITV News tarafından yapılan haberde, doğum günü partisine 30 kişinin katıldığı ve Başbakan için şarkılar söylendiği öne sürüldü. Ayrıca söz konusu haberde, çalışanların sadece 10 dakikalığına bir araya gelerek Johnson’a mutlu bir yaş diledikleri iddia edildi. Johnson’ın doğum günü partisine katılmasının kesinleşmesinin ardından Başbakanın, o dönemde koronavirüs kısıtlamalarına uymadığı ortaya çıktı.

Johnson’ın, şehir dışındaki bir ziyaretinin dönüşünde sürpriz bir şekilde parti düzenlediği ve etkinliğin sonlanmasının ardından Başbakanlık Konutu’nda aile arkadaşları ile bir araya geldiği iddia edildi. Başbakanlık Sözcüsü ise “Bu kesinlikle doğru değil. Başbakan kurallara uygun bir şekilde az sayıda aile mensubunu açık havada ağırladı” ifadeleriyle söz konusu iddiaları reddetti.

415