Biden Obama’yı İngiltere’ye büyükelçi mi yapacak?

ABD Başkanı’nın Joe Biden olması ile birlikte ABD dış politikasında değişiklik işaretlerinin sinyalleri gelmeye başladı. Nitekim bunlardan bir tanesin de İngiliz basınında gündeme geldi. İngiliz basının da yer alan bir haberde Biden’ın Obama’yı Birleşik Krallık’a büyükelçi olarak atayacağı iddia edildi. Haberde bu durumun Johnson için “zorluk çıkarabilecek” bir atama olacağı dile getirildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 3 Kasım’da başlayan Başkanlık seçimleri gelecek dört yılın başkanını belirledi. Ekonominin, uluslararası kamuoyunun ve dünyanın pek çok bölgesinden milyonların takip ettiği seçimlerde Demokratların adayı ve iki dönem boyunca başkan yardımcılığı yapmış olan Joe Biden, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’a karşı başkan seçildi.

 Joe Biden’ın başkan seçilmesiyle 4 yıldır başkanlık görevini yürüten Donald Trump’ın inşa ettiği politikanın değişeceğine dair sinyaller gelmeye başladı. Asya’dan Ortadoğu’ya, Afrika’ya ve Avrupa’ya kadar pek çok bölgede Trump yönetiminin yürüttüğü politikaların çoğunda değişiklikler yaşanacaktır. İngiliz kamuoyunda Biden’ınseçilmesinin ülke için büyük değişikliklere yol açacağına dair söylentiler de bunlardan biri.


OBAMA BİRLEŞİK KRALLIK’A BÜYÜKELÇİ OLARAK ATANACAK

Birleşik Krallık (BK) basını, ABD’de çekişmeli bir rekabetin ardından başkan seçildiği açıklanan Joe Biden’ın bir dönem başkan yardımcılığını yaptığı Barack Obama’yı BK’ya büyükelçi olarak atayabileceğini konuşuyor. Express gazetesinde yer alan haberde, Biden'ın geçiş sürecinde oluşturacağı kabinede kimlerin yer alacağını belirlemeye çalışırken diplomatik vazifelerden birine de eski yol arkadaşı Obama'yı düşündüğü iddiasına yer verilirken, söz konusu durumun Krallık Başkanı BorisJohnson için “zorluk çıkarabilecek” bir atama olacağı dile getirildi.

Öte yandan haberde, mevcut ABD Başkanı Donald Trump'la Johnson arasındaki ilişkilerde esen olumlu havanın, Brexit karşıtı Biden'ın BK'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına dair görüşmelerin sonucuna göre ikili ticaret anlaşmalarına vereceği kararla değişebileceği kaydedildi. Bunun üstüne Johnson'ın zamanında ettiği bazı lafların sorun olabileceğini yazan Express, Obama'nın büyükelçi olarak gelmesi halinde yeni sıkıntıların kapıda beklediğini belirtti.

“BAZI GAYRİ RESMİ GÖRÜŞMELER YAPILIYOR”

Londra yönetimi Başkan seçilen Biden’ı 2021 yılında resmi bir ziyaret için davet etmeyi planlarken, Sunday Times gazetesinde konuşan bir kaynak ise “Bazı gayri resmi görüşmeler yapılıyor” dedi. Buna göre Muhafazakar Partili parlamenterler arasında Biden'ın bir ismi büyükelçi olarak yollayacağının ve bu kişinin Obama olabileceğinin konuşulduğu ifade edildi.

 Gazeteye açıklama yapan kaynaklardan biri, "Teşekkür minvalinde Obama'dan böyle bir görevin istenme ihtimalini duydum" dedi. Bununla birlikte aynı kaynak, Ocak 2021'de göreve başlayacak Biden yönetiminin şu aniçin önceliğinin kabine olduğunu da söyledi.


ATAMA JOHNSON İÇİN SORUN ÇIKARABİLİR

Büyükelçi iddiasını sayfalarına taşıyan Express gazetesi Obama’nın büyükelçi olarak atanmasının Johson’ın geçmişteki sözleri dikkate alındığında zorluk çıkarabileceğini belirtti. Zira Boris Johnson 2016'da Londra Belediye Başkanı olduğu sırada, Obama yönetiminin BK'nın savaş dönemi lideri Winston Churchill'in büstünü Oval Ofis'ten kaldırtma kararına tepki göstererek şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kimleri bunun Britanya'ya karşı bir hakaret olduğunu söylüyor. Kimileri de bunun, yarı Kenyalı bir başkanın atalarının, Churchill'in ateşli savunucusu olduğu Britanya İmparatorluğu'ndan duyduğu nefretin simgesi olduğunu söylüyor.”

 

Britanyalı siyasetçinin Obama'nın babasının Afrikalı kökenine gönderme yaparak "yarı Kenyalı" sözünü kullanması yoğun eleştirileri beraberinde getirmişti. Johnson'ın daha önce yaptığı bu tarz çıkışlar, ABD başkanı seçilen Biden'ı tebrik etmek için aramasının ardından yeniden gündeme getirildi. Dolayısıyla Obama’nın Büyükelçi olarak atanması Johnson için zorluk çıkarabilecek bir karar olabilir.