Yeni NATO Genel Sekreteri Boris Johnson mı olacak?

'Partygate'in ardından art arda skandallarla gündeme gelen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 7 Temmuz'da istifa etmişti. Daily Telegraph, Johson'ın Eylül ayında NATO Genel Sekreteri olabileceğini iddia etti.

İngiltere'de kabineden beş bakan ve 50'ye yakın milletvekilinin istifa etmesinin ardından "parti kontrolünü kaybettiği" gerekçesi ile istifa çağrıları yapılan Başbakan Boris Johnson, 7 Temmuz'da istifasını açıklamıştı. 

Johnson, istifasının ardından bürokrasinin aksamaması için eylül ayına kadar görevinin başında olacağını duyurmuş, hemen ardından Başbakanlık yarışında Liz Truss ve Rishi Sunak isimleri ön plana çıkmıştı. 

İngiltere'de başbakanlık için yarış sürerken AP'nin Daily Telegraph'tan aktardığı bir haberde, mevcutNATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in yerine Boris Johnson'ın gelebileceği iddia edildi. 

Telegraph tarafından aktarılan haberde, gelecek yıl eylül ayında görevi bırakması halinde Stoltenberg'in koltuğunu Boris Johnson oturabilir ifadeleri yer aldı. 

Konuya ilişkin Daily Telegraph'a açıklama yapan Muhafazakar milletvekili ve savunma seçim komitesi üyesi Richard Drax, "Her seçkin İngiliz harika bir seçim olacaktır. Eğer gerçekten de Boris Johnson'ın yapmak istediği buysa, elbette bunu desteklerim" dedi. 

Öte yandan haberde ismi açıklanmayan bir Savunma Bakanlığı kaynağının, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Johnson'ın adaylığını veto edebileceğine dair şüpheleri olduğu değerlendirmesine de yer verildi.