İngiltere Başbakanı Johnson’ın karantina kararı halktan tepki gördü

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, koronavirüs testi pozitif çıkan bir personelle temasta bulunmasına rağmen kendini karantinaya almayacağı duyuruldu. Johnson’ıın bu kararı halk tarafından tepki ile karşılandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın, aynı uçakta seyahat ettiği bir personelin koronavirüs testi pozitif çıktı. Bu test sonucuna rağmen Johnson’ın kendini karantinaya almayacağı açıklandı.

İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, Johnson’ın İskoçya seyahatinde aynı uçakta bulunduğu bir personelin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından uçaktaki tüm kişiler karantinaya girdi. Haberlere göre, koronavirüs testi pozitif çıkan personelle yakın temasta bulunmadığını gerekçe olarak gösteren Johnson, kendini karantinaya almadığını dile getirdi.

Başbakanlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, “Başbakan, Birleşik Krallık’taki toplulukları düzenli olarak ziyaret ediyor ve ziyaretlerin tüm yönleri koronavirüs kuralları kapsamında düzenleniyor. Başbakan, koronavirüs testi pozitif çıkan kimseyle yakın temas kurmadı” ifadelerine yer verildi.

Diğer yandan İngiltere hükümetinin aldığı kararlarda, bir kişinin, koronavirüs testi pozitif çıkan bir kişi ile aynı araç ya da uçakta seyahat etmesi halinde yakın temas kurulmuş olacağı ile ilgili açıklamalar yer alıyor.

Johnson’ın karantina kararı halk tarafından tepki ile karşılandı. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İşçi Partisi Başkanı Anneliese Dodds, “Başbakan’ın, herkesin uyması gereken kuralların üstünde olmak için bir sebep bulmaya çalıştığı ve daha önce yaşananlardan hiçbir şey öğrenmediği açık” şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz ay Sağlık Bakanı Sajid Javid’in koronavirüs testinin pozitif çıkması sonrasında Başbakan Boris Johnson ve Ekonomi Bakanı Rishi Sunak, yakın temas gerekçesi ile 10 gün karantinada kalmak zorunda kalmıştı.