Boris Johnson, Muhafazakar Parti’de liderlik yarışına katılmayacak

İngiltere eski Başbakanı Boris Johnson, Liz Truss’un istifasının ardından başlayan başbakanlık yarışına katılmayacağını duyurdu.

Johnson yaptığı yazılı açıklamada, Muhafazakar Parti Liderliğine bir kez daha aday olması gerektiğini öneren kişi sayısının kendisini şaşırttığını ifade ederek, “102 milletvekilinin desteğini almak beni şaşırttı” dedi.

Johnson açıklamasında, “Ancak son günlerde ne yazık ki bunun yapılacak doğru şey olmadığı sonucuna vardım.Parlamento’da birleşik bir parti olmadıkça etkili bir şekilde yönetemezsiniz” ifadelerini kullandı.

Eski Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Muhafazakar Parti meclis Grubu Başkanı Penny Mordaunt ile ortak noktada uzlaşamadıklarını açıklayan Boris Johnson, “Bu nedenle korkarım ki en iyisi adaylığımın devam etmesine izin vermemem ve başarılı olana desteğimi vermem. Sunacak çok şeyim olduğuna inanıyorum ama korkarım bu doğru zaman değil" diye konuştu.

Boris Johnson ve  Rishi Sunak, bir araya gelmiş ve bu durum İngiliz basınında olası bir anlaşma olarak yorumlanmıştı. İngiliz basını, iki isimden birinin aday olması halinde diğerinin yarıştan çekileceğini yazmıştı.

ESKİ BAŞBAKAN JOHNSON İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

Kendi hükümetinin koyduğu koronavirüs kurallarını, kapanma olduğu zamanda ihlal ederek, kendisi için verilen doğum günü partisine katılan eski Başbakan Johnson’un parlamentodan ihraç edilebileceği ve milletvekilliğinin düşebileceği iddia edilmişti.

Diğer yandan hakkında cinsel taciz suçlaması olan Chris Pincher’ı, Muhafazakar Parti’nin grup yöneticiliği görevine getirmesi tepkilere neden olmuştu.

Johnson’ın istifasını başlatan olay ise kendisine yakın iki bakanın istifasıydı. Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık bakanı Sajid Javid, eş zamanlı istifa mektupları ile kabinedeki görevlerinden ayrıldıklarını açıklamıştı.

Tüm bu olayların ardından Boris Johnson, 148 parti üyesinin güvensizlik oyunu almış ve istifa etmek zorunda kalmıştı.

ESKİ MALİYE BAKANI, BAŞBAKANLIK İÇİN ADAYLIĞINI AÇIKLADI

İngiltere eski Maliye Bakanı Rishi Sunak, 20 Ekim’de istifa eden Başbakan Liz Truss’ın yerini almak için parti içindeki adaylık yarışına katılacağını açıkladı.

Sunak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İngiltere’nin derin bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, “Partimizin şimdi yapacağı seçim, gelecek nesil İngiliz halkının, öncekinden daha fazla fırsata sahip olup olmayacağına karar verecek” dedi.

YÜZ MİLLETVEKİLİNİN, DESTEĞİNİ ALMAK ZORUNDA

Parti içerisindeki liderlik yarışına katılabilmek için adayların öncelikle 100 Muhafazakar Parti milletvekilinin desteğini alması gerekiyor.

Rishi Sunak’ın adaylığını ilan etmeden önce en az 124 milletvekilinin desteğini aldığı belirtiliyor. Diğer yandan, Sunak dışında adaylığını açıklayan Muhafazakar Partinin Meclis Grup Başkanı Penny Mordaunt’un ise 23 milletvekilinin desteğini aldığı biliniyor.