İngiltere’de Johnson’ın fotoğrafları konuşulmaya devam ediyor

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın koronavirüs kısıtlamalarına rağmen Başbakanlıkta gerçekleştirilen partilere katılması ülke gündeminden düşmüyor. Johnson’ın bu partilerde yeni bir fotoğrafı daha ortaya çıktı.

Boris Johnson’ın söz konusu fotoğrafı, ITV News tarafından elde edildi. Bu fotoğrafın, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’daki görevi sonlanan İletişim Direktörü Lee Cain için Kasım 2020’de gerçekleştirilen bir parti esnasında çekildiği kaydedildi.

Söz konusu fotoğrafta Johnson’ın, elinde içkiyle konuşma yaptığı görüldü. Ancak fotoğrafın çekildiği dönemde, halkın, hane halkı üyeleri dışındaki kişilerle büyük bir etkinliklerde bir araya gelmesi yasaktı.

İngiltere Başbakanı, polisin yaptığı soruşturmada bu etkinlik için para cezası almadı.

Johnson’ı yalan söylemekle suçlayan İşçi Partisi’nden Angele Rayner, “Boris Johnson defalarca yasaları çiğnemekle ilgili hiçbir şey bilmediğini söyledi. Şimdi şüphe yok, yalan söyledi. Johnson kuralları koydu ve sonra onları çiğnedi” ifadelerini kullandı.

Söz konusu partilerle ilgili müsteşar Sue Gray’in yaptığı soruşturmaya ilişkin raporun önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde ise Başbakan Boris Johnson’a, koronavirüs kısıtlamalarının devam ettiği bir dönemde kendi doğum günü partisine katılması nedeniyle para cezası verilmişti.