Boris Johnson Kuzey İrlanda’daki olaylar hakkında konuştu

Kuzey İrlanda’da birlik yanlıları ile ayrılık yanlıları arasında geçen hafta başlayan olaylar sürüyor. Konu hakkında İngiltere Başbakanı Boris Johnson’dan “Endişe duyuyorum” açıklaması geldi.

Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ta ayrılıkçı Sinn Fein partisi üyeleri bir cenaze töreni esnasında koronavirüs yasaklarını ihlal etti. Bu durum birlik yanlıları tarafından tepki ile karşılandı ve ülkede geçen hafta gösteriler başladı.

Yaşanan protestoların bir diğer gerekçesi ise Brexit anlaşması ile Kuzey İrlanda ve Birleşik Krallık arasındaki ticarete sınırlama getirilmesi olarak gösteriliyor. Otobüslerin ateşe verilmesi ve şiddet olaylarının artması endişeleri beraberinde getiriyor.

Gösterilerde, bir foto muhabiri saldırıya uğrarken, iki grup arasında yaşanan çatışmada çok sayıda polis atılan taşlar sebebiyle yaralandı.

Olayların “Barış duvarı” olarak isimlendirilen ve iki tarafı ayıran Shankill Yolu yakınlarında gerçekleştiği belirtildi.

Konu hakkında sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Boris Johnson, “Kuzey İrlanda’daki şiddet olayları, özellikle halkı ve işletmeleri koruyan polise yönelik saldırılar, bir otobüs şoförüne ve bir gazeteciye saldırı, beni derinden endişelendirdi” şeklinde konuştu. Johnson, sorunların çözümü için taraflara diyalog çağrısında bulundu.