İngiltere'de "partygate" skandalı: Johnson hükümeti Covid kısıtlamalarına uymadı

İngiltere Başbakanı Johnson, Başbakanlık’ta düzenlenen “Noel partileri” görüntüleri nedeniyle büyük tepki topladı. Johnson’un danışmanlarından Stratton görüntüler nedeniyle istifa ederken, hükümete yönelik istifa sesleri yükselmeye başladı.

Güney Afrika’da ortaya çıktığı tespit edilen Omicron varyantında ilk can kaybı haberi İngiltere’den geldi. Başbakan Boris Johnson, en az bir kişinin Omicron nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Omicron’un ülkede acil bir durum yarattığını belirten Johnson, İngiltere halkını üçüncü doz koronavirüs aşısı yaptırmaya çağırdı.

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan Birleşik Krallık’ta, yeni koronavirüs (Covid-19) varyantının her gün ikiye katlanarak arttığı belirtiliyor. Hükümetin başlattığı aşı kampanyası ile yıl sonuna kadar günde bir milyon kişinin üçüncü doz takviye aşısını yaptırması hedefleniyor.

Diğer yandan, tüm dünyada koronavirüse bağlı kısıtlamalar yeniden kendini gösterirken, hükümetin üçüncü doz kararını geç aldığı yönünde eleştiriler yükseliyor. İngiltere’de ülke genelinde üçüncü doz aşı olanların oranı yüzde 40. Sağlık hizmetlerinde aşılara öncelik verileceği söylense de yıl sonuna kadar aşırı yığılma olacağı ve istenen hedefe ulaşılamayacağı öngörülüyor.

PARTİ GÖRÜNTÜLERİ JOHNSON’U ZORA SOKTU

İngiltere’de eleştirilerin hedefi olan başlıca isim ise Başbakan Boris Johnson. Pandeminin başından bu yana aldığı kararlarla tepkileri üzerine çeken Johnson, süreci doğru yönetemediği gerekçesiyle sık sık eleştirildi.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan parti görüntüleri ise Johnson’a yönelik tepkilerin daha da yükselmesine neden oldu. Başlangıçta sürü bağışıklığını savunan ve vakaların yayılmasıyla yanlış yaptığını söyleyip katı kısıtlamalar getiren İngiltere Başbakanı’nın kısıtlamalara uymadığı ortaya çıktı.

Geçen yıl neredeyse tüm dünyada uygulanan sokağa çıkma yasakları İngiltere’de de sıkı bir şekilde uygulanıyordu. Ancak İngiliz Mirror gazetesinin yayınladığı görüntülerde, Johnson’un Noel eğlencesi için iki arkadaşı ile bir araya geldiği görüldü. “Bizi aptal yerine koyuyor” manşetiyle çıkan haberde, İngiltere Başbakanı’nın Aralık 2020’de Başbakanlıkta düzenlenen “Noel partilerine” katıldığı belirtildi.

Hükümet yetkilileri, söz konusu görüntülerin sanal bir eğlence kapsamında olduğunu söylese de gazeteye konuşan kaynaklar odadaki kalabalığın alkol alarak eğlendiğini aktardı.

Jonhson ise görüntülerin ortaya çıkmasının ardından şoke olduğunu söyledi ve özür diledi.

BAŞBAKANLIK DANIŞMANLARI DA ELEŞTİRİLERİN HEDEFİNDE

Geçen yıla ait ortaya çıkan görüntülere her geçen gün yenisi ekleniyor. Londra’da Başbakanlık ofisi ve konutunun bulunduğu ünlü Downing Sokağı’nda birden fazla partinin düzenlendiği ortaya çıkınca, Johnson’un yanı sıra diğer hükümet yetkilileri de oldukça eleştirildi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un danışmanlarından Allegra Sratton’un meslektaşlarıyla birlikte sahte bir basın toplantısı şeklinde partilerle dalga geçtiği görüntüler büyük tepki topladı. Görüntülerde Stratton, peynir ve şarap eşliğinde eğlendiğini ifade ederek meslektaşlarıyla şakalaşıyor.

Görüntülerin ortaya çıkmasının ardından açıklama yapan Stratton, “Hayatımın geri kalanı boyunca bundan pişmanlık duyacağım” diyerek istifa etti.

Suçlamaların odağında olan bir diğer isim ise Johson’un basın danışmanı Jack Doyle. Koronavirüs vakalarının hızla arttığı 18 Aralık 2020’de Başbakanlıkta verilen bir Noel partisinde konuşma yapan ve ödül dağıtan Doyle’un görevi de tartışmalı hale geldi.

BBC’nin aktardığına göre, o dönem İletişim Başkan Yardımcısı olan Jack Doyle’un katıldığı partide yaklaşık 30 kişinin bulunduğu belirtiliyor.

Başbakanlık yetkilileri ise söz konusu “toplantılarda” hiçbir kuralın ihlal edilmediğini ve olayların soruşturulduğunu söyledi. Ancak İngiltere basınına konuşan kaynaklar, hükümet binasındaki etkinliklere dışarıdan kişilerin de katıldığını ve sosyal mesafenin ihlal edildiğini aktardı.

İŞÇİ PARTİSİ HÜKÜMETİ SIKIŞTIRIYOR

Downin Sokağı’nda yapılan Noel partileri, İngiltere’nin en kıdemli bürokratlarından Simon Case tarafından soruşturuluyor. İngiltere halkından ise pandeminin başından bu yana eleştirdikleri Johnson hükümetinin istifasını isteyen sesler yükseliyor.

Diğer yandan İngiltere Başbakanlığı, bu yılki Noel partisinin iptal edildiğini açıkladı.

İngilizlerin yanı sıra muhalefetin hükümet üzerindeki baskısı da görüntülerin yayınlanmasının ardından arttı. Muhalefette yer alan İşçi Partisi ise Johnson hükümetini sert bir şekilde eleştirdi. Partinin Genel Başkan Yardımcısı Angela Rayner, “herkese başka kendine başka” kurallar uygulamakla suçladığı Johnson’un ülke yönetmek için uygun bir kişi olmadığını söyledi. Ayrıca partiler hakkında yürütülen soruşturmanın da göstermelik olduğunu dile getirdi.

The Observer gazetesinde yer alan bir haberde, Opinium tarafından yapılan bir ankete göre parti görüntülerinin ifşa olmasının ardından İşçi Partisi’nin oy oranında artış yaşandı. Johnson’un partisi olan Muhafazakarlar yüzde 32 oranında destek görürken, İşçi Partisi araya açarak yüzde 41 oranına yükseldi.

Ankette Johnson’a desteğin de son iki hafta 14 puan düştüğü belirtilirken, İngilizlerin yüzde 57’sinin Başbakan’ın istifasını istediği aktarıldı.