İngiltere Başbakanı Boris Johnson Çin ve Rusya ile ilişkiler hakkında konuştu

İngiltere Başbakanı Borish Johnson, Rusya ve Çin ile ilişkiler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Johnson, “Bugün kimsenin Çin ile yeni bir soğuk savaşa girmek istediğini düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

İngiltere Başbaka Borish Johnson, NATO Zirvesi kapsamında Belçika’nın başkenti Brükel’de açıklamalarda bulundu. Johnson, Doğu Asya ulusunun NATO için yeni bir stratejik düşünce haline geldiğini söyledi. Ayrıca Johnson, Doğu Asya'dan NATO’ya katılım için fırsatlar olacağını dile getirdi.

Johnson, “Bugün masanın etrafındaki hiç kimsenin Çin ile yeni bir soğuk savaşa girmek istediğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Rusya ile iilişkiler konusuna değinen Johnson, ilişkilerin gelişeceğinden umutlu olduğunu belirtti. Ancak Johnson, Rusya ile ilişkilerin İngiltere açısından bugüne kadar hayal kırıklığı yarattığını vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından yapılan açıklamalarda, “Çin ile fırsatlar bulunuyor. Çin ile iklim değişikliği ve silahların kontrolü konusunda çalışmalıyız ancak Çin’in askeri güçlenmesi, artan etkisi ve zorlayıcı tavırları da güvenliğimiz bakımından bazı sorunları ortaya çıkartıyor. Bunlara ittifak olarak birlikte eğilmeliyiz” ifadeleri kullanılmıştı.