Brezilya’da Bolsonaro mahkemeye başvurdu: Bazı oyların iptal edilmesini istiyor!

Brezilya’da Jair Bolsonaro, Lula da Silva’ya karşı geçen ay kaybettiği devlet başkanlığı seçimlerinin sonuçlarına itiraz etti.

Brezilya’da 30 Ekim’de gerçekleştirilen ikinci tur devlet başkanlığı seçiminde sol görüşlü eski Devlet Başkanı Lula da Silva, yüzde 50,9 oy alarak zafere ulaşmıştı. Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy almıştı.

Seçim sonuçlarına itiraz eden Bolsonaro, bazı oy kullanım makinelerindeki oyların “geçersiz sayılması” gerektiğini öne sürüyor.

Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) ise Lula’nın zaferini onaylamıştı. Lula’nın zaferi ayrıca, ülkenin önde gelen siyasetçileri ve uluslararası gözlemciler tarafından da kabul edilmişti. 

Başkan ve Liberal Parti adına 33 sayfalık başvuruyu yapan avukat Marcelo de Bessa, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Bessa, söz konusu adımın Bolsonaro’ya (iptallerin ardından) kalan geçerli oyların yüzde 51’ini ve yeniden seçim zaferi getireceğini öne sürdü.

Bolsonaro’nun sağ bloku, ikinci tur oylamaya ilişkin yaptıkları denetimde “bazı elektronik makinelerinde telafisi mümkün olmayan arıza belirtileri” tespit ettiklerini duyurdu.

Mahkemeye sunulan dilekçede, oy verme makinelerinin eski modellerinde “belirsizlik yaratan ve sonuçların teyit edilmesini imkansız hale getiren ciddi arıca belirtileri” olduğu ileri sürüldü. Ayrıca bu makinelerden gelen sonuların “geçersiz sayılması” talep edildi.

Yüksek Seçim Mahkemesi’nden Yargıç Alexandre de Moraes ise müşteki Bolsonaro’nun oylamanın her iki turu için kapsamlı denetim talebini 24 saat içinde sunması gerektiğini, aksi takdirde şikayeti reddedeceğini söyledi.