Brezilya Yüksek Mahkemesi, Bolsonaro’yu ifadeye çağırdı

Brezilya Yüksek Mahkemesi (STF) Yargıcı Alexandre de Moraes, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’yu ifadeye çağırdı. Bolsonaro, tamamlanmamış bir soruşturmanın gizli belgelerini paylaşmakla suçlanıyor.

Brezilya basınında yer alan haberlere göre, STF Yargıcı De Moraes, Bolsonaro’yu ifadeye çağırdı. Haberlere göre De Moraes, hala devam eden Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) sistemine gerçekleştirilen saldırıların araştırıldığı bir soruşturmanın gizli belgelerini sosyal medya hesabından yayınladığı için Bolsonaro’nun ifade vermesine karar verdi.

De Moraes, Bolsonaro’nun ifade vermekten muaf tutulması yönündeki talebini reddetti.

Diğer yandan De Moraes, Bolsonaro’ya 29 Kasım 2021’de, 15 gün içinde ifade verme tarihini kendisinin belirlemesini önerdiğini söyledi.

Bolsonaro, Ağustos 2021’de, sosyal medya hesabından TSE sistemine 2018’de gerçekleştirildiği iddia edilen saldırı ile ilgili yürütülen soruşturmanın gizli belgelerini paylaşmıştı.

Brezilya Devlet Başkanı, o dönem, herhangi bir kanıt bulunmamasına rağmen ülkede 1996’dan bu yana kullanılan elektronik seçim sisteminin şüpheli olduğunu söylemiş, 2022 seçimlerinin şüpheli olacağını iddia etmişti. Bolsonaro ayrıca 2022 seçimlerinde baskılı oy pusulasının kullanılması için ısrar etmişti.