Brezilya Parlamentosu Bolsonaro raporunu onayladı: Ölümlerde pay sahibi

Koronavirüs (Covid-19) pandemisinin ilk günlerinden bu yana açıklamaları ve kararları ile sık sık halkın sokaklara dökülmesine neden olan devlet başkanı Bolsonaro, 9 farklı suçla itham ediliyor.

Brezilya'da senatör Renan Calheiros tarafından hazırlanan 1279 sayfalık rapor, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'yu; Covid-19 pandemisini kötü yönetmek, aşı tedariki ve buna bağlı fırsatların değerlendirilmemesi ve ülkedeki yüksek Covid-19 ölümlerde pay sahibi olduğu iddiaları ile itham ediyordu. 

Söz konusu raporda Calheiros Bolsonaro hükümetini aşısız bir şekilde 'sürü bağışıklığı' edinme stratejisi oluşturmaya çalışmakla suç işlediğini iddia ediyordu.

Brezilya Parlamentosu, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'yu Covid-19 can kayıplarından sorumlu tutan ve insanlığa karşı suç işlediği iddia edilen 9 farklı suçlamanın yer aldığı raporu onayladı. Senatör Renan Calheiros, raporun Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) sunulması çağrısında bulundu.

Soruşturma raporuna tepki gösteren Bolsonaro, "Kesinlikle hiçbir şeyden suçlu olmadığımızı ve ilk andan itibaren doğru olanı yaptığımızı biliyoruz" demişti.

Söz konusu raporda yer alan suçlamalar nedeniyle Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun yargılanabilmesi için Brezilya Başsavcısının harekete geçmesi gerekiyor. Fakat uzmanlar Başsavcı Augusto Aras'ı Bolsonaro atadığı için herhangi bir yargılama yapılması beklenmiyor.