Hollanda'nın en çok aranan ismi Bolle Jos'un çetesine Türkiye'de operasyon

AB’nin en çok aranan isimlerinden 'Bolle Jos' Leijdekkers'in erkek kardeşi Wilhelmus Adrianus Leijdekkers Türkiye’de tutuklandı.

Hollandalı firari suçlu Jos Leijdekkers'in (32)  erkek kardeşi Wilhelmus Adrianus Leijdekkers çetenin uyuşturucudan elde ettiği paraları aklama suçundan Türkiye’de tutuklandı. Uyuşturucu çetesi liderinin babası, annesi ve kız kardeşi de suç çetesine karşı yürütülen operasyonlar kapsamında tutuklanmıştı
Hollandalı ve Türk yetkililer uzun süredir Hollanda'nın en çok aranan kaçağı Jos Leijdekkers'i yakalamaya ve suç örgütünü çökertmeye çalışıyor. Leijdekkers’in uluslararası bir uyuşturucu çetesinin başında olduğundan şüphelenilirken kendisi aynı zamanda kara para aklama suçlarından da aranıyor. Hollanda adaleti Jos Leijdekkers’i Ekim 2019'da Amsterdam Zuidas'taki lüks dairesinden kaçırılan ve işkence edilerek öldürülen Naima Jillal'ın kaybolmasına karışmakla da suçluyor.

Uluslararası kokain ticaretinin önemli isimlerinden kabul edilen ‘Bolle (tombul) Jos’ ve ‘El Presidente’ lakaplarıyla tda anınan Leijdekkers 2022 yılının mayıs ayından beri Hollanda polisinin arama listesindeyken aynı zamanda AB’nin en çok aranan suçlular listesinde de başı çekiyor.

Leijdekkers’in aile fertleri Mart 2023'te Rotterdam’da yapılan bir baskın sonucu tutuklanmışlardı. Soruşturmada aile yakınlarının 2022 Ağustos ve Aralık aylarında Türkiye'ye giderek Leijdekkers ile temasa geçtiğine dikkat çekilirken, Türkiye’de yakalanan erkek kardeşin Türk polisinin Bolle Jos Leijdekkers’in kullandığı bir bilgisayarın şifresini kırması sonucu ele geçirildiği belirtiliyor.