Britanya Bolivya’daki darbeyi destekledi mi?

Bolivya’da 2019 seçimlerinin ardından seçimlere usulsüz karıştığı gerekçesiyle askeri darbe gerçekleşmişti. Bolivya’daki darbenin ardından Britanya hükümeti darbe taraftarı bir rol bürünerek, askeri vesayeti destekleyen açıklamalarda bulundu. Bolivya darbesine ilişkin rapor hazırlayan Declassified UK, Britanya hükümetinin darbeyi arka planda desteklediğini açıkladı.

Britanya’da faaliyet gösteren bir araştırma ve gazetecilik sitesi Declassified UK, gerçekleştirdiği araştırmada Birleşik Krallık’ın 2019 yılında Bolivya’da gerçekleştirilen darbeyi desteklediğini ortaya koydu. Araştırmada Birleşik Krallık’ın darbecileri desteklemesinin nedeni olarak ise lityum kaynaklarına erişimi güvence altına almak olduğu belirtildi.

Declassified UK araştırmasında Britanya hükümetiyle Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’i deviren darbeciler arasında kapsamlı bağlantılar olduğunu ileri sürdü. Araştırmanın sonunda yayınlanan rapora göre, Bolivya’daki Britanya Büyükelçiliği darbecilerin iktidarda olduğu dönemde Britanya teknolojisiyle lityum arama faaliyetlerini finanse etti. Elçilik, geçtiğimiz yıl ise ülkenin madencilik bakanlığı ile beraber bir uluslararası etkinlik düzenledi.

LİTYUM MADENİ DARBEYİ GETİRDİ

Raporda Britanya hükümetinin Bolivya’daki ve bölge ülkelerindeki lityum yataklarına ilişkin çalışmalarına da yer verildi. Britanya’nın Morales’in iktidarda olduğu dönemde Bolivya’yla yakınlaşma ve Londra Metal Borsası’nın bölgede lityuma sahip olan ülkeler ile bağlantılarını kurma çabaları da raporda yer aldı.

Öte yandan raporda Bolivya’daki 2019 seçimlerine ilişkin çarpıcı iddialar ortaya atıldı. La Paz Büyükelçiliği’nin Evo Morales’in kazandığı seçimlerde hile yapıldığı iddialarını destekleyen bilgileri Amerikan Devletler Örgütü’ne (OAS) aktardığı da belirtildi. Zira OAS’ın seçimlerde hile yapıldığını açıklaması 2019’daki darbeyi tetikledi. Darbenin ardından Britanya hükümeti geçici devlet başkanı Jeanine Anez’e desteğini açıklamıştı.

BRİTANYA’DAN DARBEYİ DESTEKLEYEN AÇIKLAMALAR

Britanya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada “Britanya, darbe sonrası geçici Devlet Başkanı Anez’i yeni görevinden dolayı kutlar. Sayın Anez’in devlet başkanı olarak atanmasını ve kısa süre içinde seçime gitme yönündeki açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz” ifadeleri kullanıldı. Britanya hükümetinin aksine o dönemde İş Partisi’nin lideri olan Jeremy Corby, darbeyi kınadığını ve darbenin Bolivya halkına karşı olduğunu ifade etti.

Britanya’nın Bolivya Büyükelçisi Jeff Glekin, ülkedeki siyasi değişimin daha fazla yabancı yatırıma olanak sağladığını belirterek “Lityuma talep artıyor ve Bolivya bu avantajı kullanmalı” diye açıklamada bulundu.

Darbeden tam bir yıl sonra ekim ayında düzenlenen devlet başkanlığı seçimlerini, Morales’in partisinden solcu aday Luis Arce kazandı ve sürgüne giden Morales ülkesine geri döndü.