Bolivya eski Devlet Başkanı Evo Morales'ten itiraf!

Bolivya’nın eski Devlet Başkanı Evo Morales, ülkesinde yaşanan 'darbe' sürecinin ardından, 4’üncü kez başkan adayı olmasına, görevi zoraki olarak bırakmasına ve Bolivya’dan ayrılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bolivya'da ordunun ve muhalefetin baskısıyla istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales, Alman gazetesine ait haber portalına çarpıcı açıklamalarda bulundu. Halkın istemesinden ötürü dördüncü kez başkan adayı olduğunu dile getiren Morales, son adaylığını "hata" olarak değerlendirdi.

Morales, Almanya merkezli Zeit haber portalına verdiği röportajında, “Dördüncü kez aday olmam hataydı ancak buna halk karar vermişti ve ben de anayasa çerçevesinde adaylık teklifini kabul ettim” ifadesini kullandı. Politik hayatını sürdüreceğini belirten Morales, “Gelecekte aday olabilirim. Halkın bana sunduğu adaylık teklifini kabul etmemeliydim ama seçimi de ilk turda kazandık” dedi.

Darbe” olarak nitelediği sürece, Amerika Devletleri Örgütü’nün (OAS) katıldığına dikkat çeken Morales, "Seçimlerde bir usulsüzlük olmadı. Amerikan Devletleri Örgütü, hazırladığı raporla Bolivya'yı ateşe verdi." ifadelerini kullandı.

Kendisine karşı gerçekleştirilen “darbe” girişiminde, OAS Büyükelçisinin ülkeden çıkması için yardım teklif ettiğini belirten Morales, “Ona güvenmedim çünkü beni doğrudan Guantanamo’ya götürmek istiyordu.” dedi.

Guantanamo cezaevi, ABD’de 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarının ertesinde ABD’nin Afganistan’ı işgalinin ardından kuruldu. İlk tutukluların 11 Ocak 2002’de konulduğu cezaevine, ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, 2003 yılında yaklaşık 680 şüpheliyi gönderirken, bu rakam zamanla 800’e ulaştı. Guantanamo cezaevinde tutulan tutuklular, ABD dışında tutuldukları için ABD yasal sisteminden yararlanamıyorlar. ABD ve uluslararası kamuoyunca “ABD’nin utanç kaynağı ve yüz karası” olarak adlandırılan cezaevinde hali hazırda 104 tutuklu bulunuyor.  

Bolivya'nın eski Devlet Başkanı Evo Morales, 20 Ekim 2019’da düzenlenen genel seçimlerde tekrar aday olabilmek için 2016 yılında referanduma gitmişti. Referandumda Bolivyalılar'ın yüzde 51’inin ‘hayır’ oyu vermesine rağmen Anayasa Mahkemesinin, "yeniden seçilmenin politik hak" olduğuna hükmetmesi üzerine seçimlerde aday olmuştu.

BOLİVYA SİYASİ KRİZİ

20 Ekim 2019’da düzenlenen tartışmalı Bolivya genel seçimlerinde ilk turda Evo Morales kazanmıştı. Sandıktan Morales’in çıkmasının sonucunda hile iddialarıyla sokaklara çıkan muhaliflerin şiddet eylemlerine dönüşen gösterileri, polisin isyanı ve nihayetinde ordunun istifa çağrısı Morales’in görevi bırakarak siyasi sığınma sağlayan Meksika’ya gitmesine neden olmuştu. Morales 12 Aralık 2019’da da Meksika’dan Arjantin’e geçmişti.

Bolivya Çokuluslu Yasama Meclisi'nin üst kanadı Senatörler Meclisi Başkan Yardımcısı muhalif Jeanine Anez'in devlet başkanlığı görevine getirildiği ülkede, çoğunluğu yerlilerden oluşan Anez karşıtları günler süren gösteriler düzenlemiş, güvenlik güçlerinin protestoculara müdahalesi sırasında 30'dan fazla kişi de hayatını kaybetmişti.