BMGK’dan Türkiye’ye tam destek çağrısı

Esad rejiminin saldırıları devam ederken BM Güvenlik Konseyi acil bir toplantı düzenleyerek İdlib’deki durumu ele aldı. Toplantıda, ülke temsilcilerinden Türkiye’ye destek mesajları geldi. BMGK’nın dışın ABD ve Avrupa’dan da Türkiye’ye yönelik destek mesajı gelirken, İdlib’de sivillere yönelik gerçekleştirilen saldırıların durdurulması için çağrıda bulundu. Peki ABD ve Avrupa neden Türkiye’nin yanında duruyor? ABD ve Avrupa’nın bölgeye yönelik çıkarı ne?

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye’nin kuzey batısında İdlib’de artan gerilimi ve çatışmaları görüşmek üzere acil toplandı. Toplantıda konuşma yapan BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen, İdlib’de insani felaket yaşandığını ve yaşananların Türkiye sınırındaki siviller için ağır sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Ayrıca Pedersen, çözümün uluslararası iş birliğinden geçtiği mesajını verdi.

Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmada, Suriye'deki krizin kimyasal silah kullanımından, ''zalim bir rejimin kendi halkına karşı işlediği suçlara'', iç savaştan ''başarısız bir devletin terör rejiminin neden olduğu insani krize'' ve uluslararası barış ve güvenliğe ciddi bir tehdit teşkil etmesine kadar yaklaşık 10 yıldır konseyde görüşüldüğüne ancak hiçbir şeyin değişmediğine ve tehlikenin daha da büyüdüğüne dikkat çekti.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu

 

ABD VE İNGİLTERE, MEŞRU MÜDEFA HAKKINA DESTEK VERİYOR

BM Güvenlik Konseyi’nin İdlib konulu toplantısına katılan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, "ABD, Türk askerlerinin ölümüne neden olan Esad rejiminin Türk gözlem noktalarına haksız saldırıları karşısında NATO müttefiki Türkiye'ye meşru müdafaasında tam destek veriyor." dedi.

İdlib'deki yıkımın boyutuna bakıldığında ne ateşkes ne de siyasi çözüm konusunda rejime, Rusya’ya güvenilebileceğini ve ‘Astana Süreci’ne artık inanmadıklarını belirten Kelly Craft, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’a acil kapsamlı ve denetlenebilir bir ateşkesin sağlanması çağrısını yaptı. Craft, rejimin İdlib'deki Türk gözlem noktalarına saldırısına ilişkin ise ''ABD, Türk askerlerinin ölümüne neden olan Esed rejiminin Türk gözlem noktalarına haksız saldırıları karşısında NATO müttefiki Türkiye'ye meşru müdafaasında tam destek veriyor.'' dedi.

ABD Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft

 

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce de İdlib’de uzun süredir ‘en kötü kabus’un yaşandığını söyledi. Pierce, ''Türkiye, İdlib'de barışçıl bir çözüm bulmak ve milyonlarca Suriyelinin mülteci konumuna düşmesini engellemek için çaba gösterdi ama Suriyeli makamların mutabakatı görmezden geldiğine şahit oluyoruz. Birçok ateşkes ilan edildikten bir iki gün sonra ihlal edildi. Artan gerginliğin halihazırda 3 buçuk milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'ye etkisinden derin endişe duyuyoruz.'' diye konuştu. 

İDLİB’TE SİVİLLERE YÖNELİK OLAN SALDIRILAR DURDURULMALI

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Komisyonunun Kriz Yönetiminde Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, Suriye’nin İdlib kentindeki mevcut duruma ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, tüm taraflar, insani yardımların ulaştırılmasının kolaylaştırması için gerekli adımları atmaya davet edilirken özellikle sivillerin korunmasında uluslararası hukuk kurallarına uyulması talep edildi.

İdlib'de askeri operasyonların yoğunlaşmasıyla yüzlerce sivilin ayrım yapılmaksızın öldürüldüğüne vurgu yapılan açıklamada, saldırıların sivillerin bulunduğu bölgeleri, hastaneleri ve yerlerinden edilmiş kişileri barındıran merkezleri hedef aldığının altı çizildi.

Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell

 

AB VE ABD, İDLİB KONUSUNDA NEDEN TÜRKİYE’NİN YANINDA DURUYOR?

Avrupa Birliği ve ABD, İdlib’de rejim güçlerinin Türk askerlerine saldırmasının ardından Türkiye’nin yanında durduklarını belirten açıklamalar yaptılar. Fakat 2011 yılından beri süre gelen iç savaş boyunca pek çok vatandaşımızı kaybettik. Taciz ateşlerine ve yoğun mülteci akınına maruz kaldı. Türkiye zor dönemlerden geçerken, BM ve NATO Türkiye’nin haklı gerekçelerini görmezden geldiler. Hatta Türkiye’nin karşısında YPG/PKK’lı teröristleri desteklediler. Bugün ise İdlib konusunda hem AB’den hem ABD’den Türkiye’ye destek açıklamaları geliyor. Peki Türkiye’yi neden destekliyorlar?

AB’nin İdlib konusunda Türkiye’yi destekler nitelikte açıklamalar yapmasının başlıca nedeni elbetteki mülteci akını. Nitekim Türkiye, AB ile Suriye arasında mülteci akınını bölen en önemli ülke. Öyle ki, Türkiye savaşın başladığı ilk güden beri ‘açık kapı’ politikası uygulayarak, hem bir insanlık krizini engellemiş oldu hem de AB’ye karşı yoğun bir mülteci akınının önüne geçti. Dolayısıyla bugün İdlib konusunda Türkiye’yi destekleyen AB’nin asıl amacı, olası bir mülteci akınından kaçınmaktır.

Hali hazırda iç savaşın tüm şiddetiyle hissedildiği İdlib’de kaotik sürecin daha fazla derinleşmesi halinde bölgede yaşayan 1,5 milyon Suriyeli mülteci konumuna düşecek ve Türkiye üzerinden AB’ye geçmeye çalışacak. Dolayısıyla AB, yaşanacak herhangi bir mülteci akınından kaçınmak için bölgede istikrarı sağlayabilecek tek ülke olan Türkiye’nin yanında durduğunu gösteren açıklamalar yapıyor. AB’nin Türkiye’nin yanında durma nedeni mülteci kriziyken, peki ABD İdlib konusunda neden Türkiye’nin yanında durduğunu belirten açıklamalar yapıyor?

ABD’nin Türkiye’nin yanında durmasının başlıca nedeni, bölgedeki güç dengelerinin değişmemesini istemesi. En başından beri Esad rejimine karşı olan ABD, bölgede Rusya’nın nüfuz alnını genişletmesine de karşı. Rusya’nın Esad rejimi üzerinden bölgede etkinlik alnını genişletmesine karşı olan ABD, dolayısıyla Türkiye’yi destekliyor. Zira Rusya’nın Esad üzerinden etki alnını genişleteceği aşikâr.