BM’den Libya uyarısı

Cenevre’de Libya’da on yıldır süre gelen iç savaşın sonlandırılması için ateşkes anlaşması imzalandı. Bunu yanında taraflar siyasi sürecin gerçekleştirilmesi için görüşmeleri sürdürürken, UNSMIL Temsilcisi Williams, Libya’daki tarafların silahlı güçlerini henüz çekmeye başlamadığını bildirdi.

Cenevre’de imzalanan Libya’da ateşkes anlaşması ve taraflar arasında devam eden görüşmelere rağmen, Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), “iki tarafın da hala askeri güçlerini geri çekmeye başlamadığını” bildirdi.

UNSMIL Temsilcisi Stephanie Williams, video konferans ile Libya’daki gelişmeleri BM’ye aktarırken, tüm askeri birlik ve silahlı grupların ön saflardan çekilmediğini belirtti. Fakat Cenevre'de imzalanan ateşkes anlaşmasına göre Libya'daki tüm paralı askerler ve yabancı savaşçıların ülkeden ayrılmaları gerekiyor.“10 YILLIK SAVAŞ BİR HAFTALIK SİYASİ GÖRÜŞMELERLE ÇÖZÜLEMEZ”

Libya'da ateşkesin sürdüğünü ve taraflar arasında tutuklu değişimini devam ettiğini belirten Williams, 9 aydır süren petrol ablukasının kalkmasıyla da petrol üretimin eski seviyeye döndüğünü ve günde 1,2 milyon varil petrol üretimi yapıldığını kaydetti.

Gelecek hafta Libya Siyasi Diyalog Forumu'nu sanal ortamda tekrar bir araya getireceğini dile getiren Williams, "Libya'da önümüzdeki süreç konusunda iyimserim, birçok sorunun ise farkındayım. 10 yıllık bir savaş bir haftalık siyasi görüşmelerle çözülemez ama şimdi savaş dilinden çok barış dili duyuyoruz." ifadesini kullandı.LİBYALI TARAFLAR ARASINDA SİYASİ ÇÖZÜM SÜRECİ

UNSMIL'in öncülük ettiği ve siyasi çerçevesi, Berlin Konferansı sonuçları ve Suheyrat Anlaşması'na göre çizilen Libya Siyasi Diyalog Forumu, ülkede seçimlerin yapılması için bir yol haritası belirlemek ve geçiş hükümeti dönemine son vermek amacıyla Tunus'ta düzenleniyor.

Libya'nın doğusundaki güçlerin lideri Halife Hafter'in Nisan 2019'da milislerine başkenti ve yönetimi ele geçirmek için saldırı emri vermesiyle istikrarsızlıkla boğuşan Libya şiddet sarmalına sürüklenmişti.

BM nezdinde Libya'nın meşru temsilcisi Libya hükümetine bağlı güçlerin, Hafter ve uluslararası müttefiklerini bu yılın nisan, mayıs aylarında Trablus ve ülkenin batısından uzaklaştırmasıyla, siyasi çözüm arayışları ve müzakereler yeniden ivme kazanmıştı.

Ülke dışında ilk önemli girişim olarak, Libya Devlet Yüksek Konseyi ile Halife Hafter'e bağlı Tobruk Temsilciler Meclisi heyetleri, Fas'ın Buznika kentinde "Libya Diyalog Toplantıları" başlığıyla 6-10 Eylül ve 2-6 Ekim tarihlerinde iki ayrı turda bir araya geldi.

İsviçre'nin Cenevre kentinde 19-23 Ekim'de düzenlenen 5+5 Ortak Askeri Komite toplantıları sonucunda da Libya hükümeti ile Halife Hafter güçlerinden heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalandı.