BM: “Afgan kadınlar Taliban’dan korku içerisinde yaşıyorlar”

Afganistan’daki Birleşmiş Milletler (BM) Kadın Birimi Temsilcisi Alison Davidian, ülkedeki kadınların son durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Davidian, Taliban’ın kadınlar konusundaki tavrının hala açık olmadığını ve bu nedenle insanların büyük korku içerisinde yaşadıklarını dile getirdi.

Afganistan’daki kadın haklarının her geçen gün kötüleştiği yönünde raporlar yayınlandığını söyleyen Davidian, kadınların erkek bir akraba olmadan dışarı çıkmalarının engellendiğine dikkat çekti. Ayrıca Davidian, bazı vilayetlerde kadınların iş bırakmaya zorlandığını, şiddetten kaçan kadınların sığındıkları evlerin hedef gösterildiğini ve insan hakları savunucuları için kurulan güvenli evlerin tamamen dolu olduğunu dile getirdi.

BM Temsilcisi Davidian, “Taliban’ın kadın hakları konusundaki tavrının açık olmaması inanılmaz bir şekilde korku yarattı ve bu korku tüm ülkeye yayıldı” ifadelerini kullandı.

“Kadın İşleri Bakanlı kaldırıldı gibi görünüyor” şeklinde konuşan Davidian, Taliban’dan bu konuda resmi bir teyit almadıklarını ve dün açıklanan hükümette Kadın İşleri Bakanlığının bulunmadığını ifade etti.