BM İnsan Hakları Konseyi Afganistan gündemi ile toplanıyor

ABD ve Batılı güçlerin Afganistan'dan çekilmesi ile ortaya çıkan kaotik görüntüler Birleşmiş Milletlerin de gündeminde. BM İnsan Hakları Konseyi, 24 Ağustos'ta Afganistan gündemi ile toplanma kararı aldı.

Taliban'ın başkent Kabil'i ele geçirmesinin ardından ortaya çıkan kaotik görüntüler dünya kamuoyunun gündeminde. Hem ABD'de hem de dünya genelinde tartışmaların odağındaki isim olan Başkan Biden çekilme kararını savunurken Afganistan'daki korkulu bekleyiş de sürüyor. 

Afganistan'da yaşanan gelişmeleri gündemine alan Birleşmiş Milletler (BM) 24 Ağustos'ta özel bir oturum düzenleme kararı aldı. 

BM konseyi oturuma ilişkin açıklamasında, Afganistan ve Pakistan temsilcileri tarafından sunulan ve 89 ülke tarafından desteklenen özel oturum talebi üzerine yapılacak toplantıda, Taliban sonrası ortaya çıkan insan hakları ihlallerinin ele alınacağı belirtildi. 

Taliban'ın Kabil'i ele geçirmesinin ardından tüm ülkelerin hem sosyal ağlarında hem de yazılı ve görsel basınında en fazla tartışılan konuların başında kadınlar geliyor.