BM askerleri Kongo’da sınır karakoluna ateş açtı: İki kişi hayatını kaybetti

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin Kasindi kentindeki sınır karakoluna, Birleşmiş Milletler(BM) barış gücüne bağlı askerler tarafından ateş açıldı. “Uganda sınırında bulunan” karakolda 2 kişi hayatını yitirdi.

Orta Afrika’da bulunan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 25 Temmuz’da Birleşmiş Milletler(BM)’ye karşı gösteriler düzenlenmeye başlandı. Gösteriler devam ederken, BM barış gücüne bağlı askerler, Uganda sınırında yer alan Kasindi kentindeki sınır karakoluna BM askerleri tarafınca ateş açılması en az 2 kişinin hayatını yitirmesine neden oldu. BM askerlerinin ne için ateş açtığı bilinmiyor.

Birleşmiş Milletler İstikrar Misyonu (MONUSCO) Başkanı ve aynı zamanda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Özel Temsilcisi Bintou Keita, açıklamada bulundu. Yaptığı açıklamada, ateş açan askerlerin MONUSCO’ya bağlı izinden dönen Müdahale Tugayı askerleri olduğunu söyledi. Yaptığı yazılı açıklamada; “Bu ciddi olay can kaybına ve ciddi yaralanmalara neden oldu” ifadelerine de yer veren Keita, olay hakkında soruşturma başlatıldığını ve şüpheli askerlerin tutuklandığını belirtti.

Askerlerin uyruğu hakkında bilgi vermeyen Keita, Askerlerin bağlı oldukları ülkelerle iletişime geçildiği ifadelerine değindi. Ayriyeten kurbanların ailelerine en derin taziyelerini sunarak yaralılara acil şifa diledi.

PROTESTOLARDA EN AZ 20 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

MONUSCO’nun ülkeyi terk etmesi için 25 Temmuz’da baş gösteren gösterilerde, Birleşmiş Milletler karargahı ve lojistik deposu yağmalanıp, yakılmıştı. Yapılan gösterilerde 3 tanesi BM personeli olmak kaydıyla en az 20 kişi yaşamını yitirmişti.

Dünya barışını koruma operasyonlarının en büyüklerinden biri olarak bilinen MONUSCO;  Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne 2021 kasımdan bu yana 12 bini aşkın asker ve bin 600 polis yerleştirdi. Ülkenin doğusunda devam eden çatışmalara uzun yıllarca son getirememesinden ötürü sıkça eleştiri topladı.