BM: “Afganistan’da 20 yıllık kazanımlar yok olabilir”

Birleşmiş Milletler (BM) kalkınma ajansı, Afganistan’ın evrensel yoksulluk ile karşı karşıya kalabileceğini açıkladı.

BM Kalkınma Programı (UNDP), Taliban’ın Afganistan’da iktidara gelmesinin, 20 yıllık istikrarlı ekonomik kazanımları riske attığını açıkladı.

UNDP, Taliban’ın, 15 Ağustos’ta yönetimi ele geçirmesinin ardından Afganistan’ın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) gelecek mali yılda yüzde 3,6 ile yüzde 13,2 arasında azalacağını öngören dört senaryo üzerinde durdu. Bu durumun, Afgan hükümetinin devrilmesinden önce GSYİH’de beklenen yüzde 4’lük büyüme ile keskin bir çelişki oluşturduğu kaydedildi.

UNDP’nin Asya-Pasifik Direktörü Kanni Wignaraja, “Afganistan, gelecek yılın ortasına kadar neredeyse evrensel yoksullukla karşı karşıya kalacak. Yüzde 97-98 yoksulluk oranına doğru gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

Afganistan’da şu an yoksulluk oranı ise yüzde 72. Wignaraja, Taliban’ın 2001’de iktidardan düşürülmesinin ardından birçok kalkınma kazanımının altını çizdi: "Kişi başına düşen gelir son “20 yılda iki katından fazla arttı, doğumda beklenen yaşam süresi yaklaşık dokuz yıl uzadı ve kadınlar üniversiteye gitmeye başladı.”

Ayrıca Wignaraja, Afganistan’ın şu anda siyasi istikrarsızlık, donmuş döviz rezervleri ve çökmüş kamu finans sistemi nedeniyle insani ve kalkınma felaketi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.