Bloomberg Türkiye ve Fransa'nın ara buluculuk rolünü gündeme taşıdı

Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte Türkiye ve Fransa’nın diplomasi trafiği arttı. İki ülke de savaşın sonlanması ve sorunların çözüme kavuşturulması için önemli bir arayış içerisinde. ABD merkezli medya kuruluşu Bloomberg, kapsamlı bir analiz ile Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un çalışmalarını değerlendirdi.

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’tan bu yana devam eden savaşta, Türkiye ve Fransa’nın ara buluculuk çalışmalarını mercek altına altı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, savaş başlamadan önce Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna’da Devlet Başkanı Zelenskiy ile görüşmeler gerçekleştirmişti. Putin’in Macron’u uzun bir masa ile karşılaması dünya kamuoyunda büyük yankı yaratmış, Batı medyasında uzun bir süre konuşulmuştu. Bu masa görüntüsünün ardından sosyal medyada Macron aleyhinde paylaşımlar yapılmıştı.

Macron ise Rusya-Ukrayna savaşı konusunda diplomatik girişimlerini sürdürüyor. Bu konuda önemli bir aktör olmak isteyen Macron, Fransa’da gerçekleştirilecek seçimler öncesi kendi pozisyonunu güçlendirmeye çalışıyor.

Türkiye, Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana diplomasi trafiğini yoğunlaştırmış durumda. Hem Rusya hem de Ukrayna tarafı ile sık sık görüşmeler gerçekleştiren Türkiye, savaşın sonlanması ve barışın sağlanması için çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba’Antalya’da bir araya getirerek, önemli bir diplomasi başarısına da imza atmıştı. Ankara hükümeti, Batı ülkeleri tarafından Rusya’ya karşı sanat, kültür, spor ve ekonomi alanlarında uygulanan yaptırımlara da katılmama kararı almıştı.

Bloomberg tarafından yayımlanan makalede, Türkiye ve Fransa’nın bu savaştaki rolüne dikkat çekildi. İki ülkenin daha önce Doğu Akdeniz, Türkiye-AB ilişkileri ve Libya gibi birçok konuda farklı yerlerde durduğunu belirten Bloomberg, “Macron ve Erdoğan, savaşta Putin’e baskı yapmak için farklılıkları bir kenara koydu” başlığını attı.

Makalede, iki liderin bu hafta yapılacak NATO Zirvesi’nde de bir araya gelmesinin beklendiği hatırlatılırken, iki ülkenin dışişleri bakanları ve savunma bakanlarının da yakın çalıştığı vurgulandı.

Söz konusu makalede, “Fransa ve Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşı bitirmeye yardım etme hamleleri iki ülke arasında soğuk olan ilişkileri iyileştiriyor. Macron ve Erdoğan, Putin’in ateşkes ilan etme ve insani koridor oluşturma gibi konularda adım atması için hareketlerini koordineli bir şekilde gerçekleştiriyor” ifadelerine yer verildi.

Bloomberg’e konuşan kaynaklar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Macron’un Rusya’nın saldırıları esnasında konuştuğunu ve Brüksel’deki NATO Zirvesi’nde bir araya gelebileceklerini de ifade etti.

Makalede, iki ülke dışişleri bakanlarının telefonda görüştüğü ve savunma bakanlarının da Brüksel’de buluştuğu kaydedildi. Türkiye’nin Fransa Büyükelçisi Ali Onaner ise “İki ülke de barış için aktif olarak görüşüyor” ifadelerini kullandı.

Makalede, “Fransa ve Türkiye, son yıllarda Doğu Akdeniz’deki doğalgaz krizi, Libya’daki savaş, Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışma gibi birçok konuda karşı karşıya geldi. Daha geniş ölçekte Türkiye’nin Rusya’dan S-400 satın alması NATO müttefiklerini kızdırdı. İki ülke İslam konusunda bile karşı karşıya geldi” denilirken; iki ülke arasındaki ilişkilerin Ocak 2021’den itibaren iyileşmeye başladığı ifade edildi.

Söz konusu makalede ayrıca, “Erdoğan hükümeti Ukrayna ile bağlarını genişletti. Türkiye ayrıca doğalgaz, tarım ürünleri ile birlikte turist konusunda Rusya’ya bağlı ve taraf seçmek istemiyor. İşgal Avrupa ve ABD’yi bir araya getirirken, Türkiye’nin bu yaklaşımı da değişmeye başlıyor” ifadelerine yer verildi.