Devletsiz para sistemi dünyayı ele geçiriyor

Devletsiz sanal para birimi Bitcoin’in teknik altyapısı finanstan güvenliğe pek çok sektörde yeni uygulamalara öncülük ederken ülkelerin kripto para ve kripto paraların arkasında Blockchain teknolojisine karşı izlediği politikalar neler? Sizler için derledik…

İnternet ağındaki düğümler arasında doğrudan birebir (P2P) bağlantısıyla, merkezi ve aracı bir finansal kurum olmadan maddi değer transferi sağlayan şifreli/kriptolu para birimlerinin öncüsü Bitcoin’i bugün 100 binden fazla satış noktasında kullanmak mümkün. Söz konusu olan bir sanal “para” olunca, arkasında devlet olmaması, altın gibi varlıktan türetilen sistemlerle bağlantısızlığı, değerindeki büyük dalgalanmalar soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

110

Blockchain teknolojisini tanımamıza sebep olan ilk etken kripto para birimi Bitcoin oldu. Küresel finansal veya siyasi krizlerde değerinin artması ve birçok internet sitesi üzerinden farklı para birimlerine hızlıca dönüştürülebilmesi ile de bilinen Bitcoin, yıllar içinde bazı bilişim suçları ve karaborsayla da anıldığı için hükümetlerde endişeye sebep verdi.

210

FundStrat Global Advisors’a göre önümüzdeki beş yıl içerisinde dünyadaki tüm Bitcoin’lerin toplam değeri 350 milyar olacak. Şirketin tahminlerine göre kripto para birimi önümüzdeki yılın ortasında değerini arttıracak 2022’ye gelindiğinde ise bir Bitcoin 25.000 dolar karşılığında satın alınabilecek hale geleceği öngörülmekte.

DEVLETLER SANAL PARA DÜNYASINI KONTROL ETMEK İSTİYOR

İnternetin bankasız ve devletsiz para birimi olarak bilinen Bitcoin’de dünyanın büyük ekonomilerinin hükümetleri daha fazla regülasyon isterken, Bitcoin destekçileri Bitcoin’in internette özgürce kullanılması gerektiğini savunuyor. Bitcoin ve bunun gibi diğer sanal para birimlerinin kullanımı arttıkça ve yaygınlaştıkça, büyük ekonomileri kontrol eden devletler, her gün daha da derinleşen sanal para piyasalarını düzenleme ihtiyacını duysa da Bitcoin destekçileri Bitcoin ve diğer sanal para birimlerinin özgürce kullanılması gerektiğini savunuyorlar.

410