Blockchain nedir? Blockchain hangi alanlarda yeniliğe neden olacak?

Son dönemde teknoloji kulislerinde konuşulmadan geçilmeyen blockchain teknolojisi hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Sağlık, finans, eğitim ve daha pek çok alanda kullanılmaya başlayan teknoloji, savunma alanında da kullanılmaya başlandı. Peki blockchain teknolojisi nedir? Blockchain savunmada hangi alanlarda kullanılabilir?

İlk etap kripto para birimlerinin ortaya çıkmasıyla adından söz ettiren Blockchain (Blokzincir) teknolojisinin bugünlerde pek çok alanda yeniliğe yol açacağı konuşuluyor. Akıllık sözleşmelerin dışında matematiksel algoritmaların da gücünü arkasına alan Blockchain’in, otonom şirketler ve nesnelerin interneti gibi pek çok alanda büyük bir potansiyele sahip olduğu söyleniyor.

Kripto paraların bir yatırım ve ödeme aracı olarak yaygınlaşmasıyla adından söz ettiren, finans sağlık, bankacılık, eğitim, otomotiv, savunma, siber güvenlik gibi geniş bir alanda köklü değişiklik yapabileceği dile getirilen blockchain teknolojisi nedir? Askeri alanda ne gibi değişiklikler meydana getiriri?

BLOCKCHAIN TEKNOLOJİSİ NEDİR?

İlk olarak 1991 yılında sayısal belgelere zaman damgası vurarak söz konusu belgelerin tarihlerinde değişiklik yapılmasının önlenmesi için geliştirildi. Projede amaçlanan noter gibi bir onay mekanizmasına ihtiyaç duyulmadan bir sayısal belgenin tarihinin değiştirilemeyecek şekilde oluşturulmasıydı. 2009 yılına kadar pek bilinmeyen ve uygulama alanı olmayan blockchain teknolojisi, Bitcoin adında ilk kripto paranın üretilmesiyle adını duyurdu.

Genel itibariyle blockchain teknolojisi, merkezi bir otoritenin onay veya kontrolüne ihtiyaç duyulmadan, belirli bir merkezi olmayan-dağınık bir ağ ortamında kimliklendirme ve yetkilendirme gibi güvene dayalı işlemler ile veri paylaşımını mümkün kılan teknoloji protokolü olarak tanımlanabilir. Blockchain ağı tüm işlemlerin veya sayısal verilerin tutulduğu bir kayıt defteri olarak tasarlanmıştır. Veri bir defa blockchaine kayıt edildikten sonra değiştirilmesi çok zordur. 

BLOCKCHAIN’İN ÖZELLİKLERİ

Bugün teknoloji kulislerinde kendisine sıkça yer bulan blockchain teknolojisinin üç özeliği ön plana çıkıyor. Söz konusu üç özellik şunlar: Her verinin bir kopyasının ağda bulunan binlerce düğümde tutulmasını sağlayan dağınık mimari. Ağda yapılan bütün işlemleri takip etmemize imkân veren şeffaflık. Blockchaine üretilen verilerin üzerinde işlem yapılmasını engelleyen güncellenemezlik. Bu özellikleriyle blockchain yeni internet yapısının ana dinamiklerinden biri olmaya aday bir teknoloji.

Sunduğu avantajlar nedeniyle pek çok alanda kullanılan blockchain teknolojisi askeri alanlar da kullanılmaya başladı. Örneğin, 2007 yılında büyük çaplı siber saldırıya maruz kalan Estonya, sistemlerinin güvenliğini sağlamak için 2012 yılından itibaren blockchain teknolojisine dayalı güvenli dijital teknolojilere yatırım yapıyor. Dolayısıyla blockchain teknolojisinin kullanıldığı alanlar her geçen gün artıyor.

BLOCKCHAIN SAVUNMADA KULLANILABİLECEĞİ ALANLAR

Blockchain teknolojisi takip edilemezlik ve güvenilirlik sağladığından ötürü askeri alanda da kullanılmaya başlandı. Teknolojinin askeri alanda ilk kullanabileceği yerlerin başında ise gizli ve kritik bilgilerin depolanması ve korunması geliyor. Devlet sırlarının saklanması için birebir olan blockchain, kritik ve gizli verilerin dağınık ve kriptolu bir şekilde saklanmasına imkân verdiği için, merkezi sistemlerde olduğu gibi bilgisayar korsanlarının belli noktalara saldırarak tüm verilerin çalınma riskini düşürüyor.

Bir askeri harekatın başarısı harekât alanında komuta merkezleri ile birlik ve unsurlar arasında yapılacak haberleşmenin doğruluğuna ve gizliliğine bağlıdır. Hatırlanacağı üzere 1974 yılında Türkiye’nin Kıbrıs’a başlattığı harekatta, ABD yapımı telsizlerden veri sızdırıldığı için onlarca zaiyat verilmişti. Dolayısıyla söz konusu teknoloji haberleşme sistemine sızılarak verilerin ele geçirilmesi veya aldatma amaçlı mesajlarının gönderilmesinin önüne geçilmesi açısından hayati öneme sahiptir.

Ağ merkezli harp konseptine göre orduların dizayn edildiği günümüz koşullarında, elektronik karıştırma sistemlerinin etkin olarak kullanıldığı durumlarda işlevselliğini kaybedecek elektromanyetik spektrumun yerine kullanılacak uydu haberleşmesi, sualtı kabloları ve kritik taktik data link sistemlerinin güvenlikleri blockchain teknolojisi ile artırılabilir. Ayrıca Türkiye’nin üretiminde ve kullanımında dünyada ilk sıralarda olduğu İnsansız Hava Araçları da bu teknoloji ile daha etkin ve güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Blockchain teknolojisinin kullanılabileceği bir diğer alan ise entegre hava savunma sistemleridir. Bu sistemlerin yanlış temas üretilerek yanıltılması veya aldatılmasının önüne geçilmesi blockchain teknolojisi ile mümkündür. Ayrıca, blockchain ağında tanımlanan akıllı sözleşmeler ile hangi hava temaslarına, ne zaman, hangi koşullar altında, ne şekilde angaje olacağı tanımlanabilir. Bu sayede insan müdahalesi olmadan sistem en kısa sürede en doğru şekilde savunma yapabilir.