Blinken, İsrail-Filistin ateşkesinin ardından bölgeye gidecek

Ramazan ayının son günlerinden itibaren artan İsrail şiddeti nihayet sonlandırıldı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın, İsrail-Filistin meselesini görüşmek üzere bölgeye gideceği bildirildi.

İsrail ve Filistin arasında günlerdir süren çatışmanın ardından ateşkes ilan edildi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan gelen açıklamada, Antony Blinken’ın ateşkesin ardından bölgeye ziyaret yapacağı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın yaptığı açıklamada, Blinken’ın İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi ile iki kez telefonda görüştüğünü söyledi. Görüşmelerde Aşkenazi, Blinken’a bölgedeki tarafların ateşkes anlaşmasına vardığını bildirdi. Blinken ise memnuniyetini dile getirerek arabuluculuk çalışmalarından dolayı Mısır’a teşekkür etti.

Price tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Blinken’ın bölgeye giderek hem Filistin hem de İsrail taraflarıyla görüşeceği bilgisi verildi. Bununla birlikte, gerilimin azaltılması ve sükunetin sürmesi için ABD’nin bölgedeki paydaşlarla koordinasyon halinde olacağı belirtildi. Ziyaretin tarihi ile ilgili ise açıklama yapılmadı.