Blinken'dan iki devletli çözüm açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözümün en kalıcı ve uzun vadeli çözüm olacağını belirtti. İsrail’e silah satışının devam edeceğini söyleyen Blinken, Gazze’nin yeniden inşası için de katkı sağlayacaklarını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ABD kanalında yayınlanan “Bu Hafta” programında George Stephanopoulos'un sorularını yanıtladı. İsrail ve Filistin arasındaki ateşkesi değerlendiren Blinken, Mısırlı yöneticilerle yoğun görüşmeler yaptıklarını belirterek Biden yönetiminin uyguladığı diplomasinin ateşkeste önemli rolü olduğunu vurguladı.

GAZZE'NİN YENİDEN İNŞASINDA ABD-İSRAİL İŞ BİRLİĞİ

Blinken, Filistinlilerin güvenlik ve refah içinde yaşama hakları bulunduğunu belirtti. Pozitif bir değişim gerçekleştirmenin önemine değinen Blinken, aksi halde bu döngünün hep aynı şekilde gideceğini söyledi.

Ateşkesin ardından Gazze’deki yeniden inşa sürecine katkı sağlayacaklarını belirten Blinken, “Önceden olduğu gibi bu konuda da yarı hükümet tarzı otoritelerle değil, güvenilir ve bağımsız taraflarla çalışacağız. Hamas, Filistin’de yıkımdan başka bir şeye neden olmadı. Filistinlilere yardım etmek asıl amacımız ve bunun için ılımlı Filistinlilere ve Filistin yönetimine ulaşacağız. İsrail de bu noktada önemli bir rol oynayacak” ifadelerini kullandı.

İSRAİL’E SİLAH SATIŞI DEVAM EDECEK

Demokrat Kongre üyeleri başta olmak üzere Biden yönetiminin İsrail’e silah satışı yapması ve destek vermesine yönelik birçok tepki gösterildi. Siyasete karışmadığını söyleyen Blinken ise ABD’nin İsrail’e yönelik 735 milyon dolarlık silah satışının süreceğini belirtti.

Programda Blinken’a ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları kaldırmaya hazırlandığı ve Hamas’ın da bölgede İran tarafından desteklendiğine dair bir soru soruldu. İran’ın elinin rahatlamasıyla birlikte Hamas’ı daha fazla destekleyebileceğine yönelik soruyu yanıtlayan Blinken, önceliklerinin İran’ın nükleer silah sahibi olmasının engellenmesi olduğunu söyledi. Öte yandan, Biden yönetiminin İran’ın bölgedeki terör gruplarını desteklemesinin önüne geçebileceğini de sözlerine ekledi.

BLINKEN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜ ÖNERDİ

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, CNN’de Fareed Zakaria'ya yaptığı açıklamalarda da İsrail-Filistin meselesine değindi. İki devletli çözümün önemini belirten Blinken, bölgedeki en kalıcı ve uzun vadeli çözümün bu şekilde sağlanabileceğini ifade etti.

İsrail vatandaşı Filistinlilerin İsrail’de şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalmasına dair endişe duyduklarını söyleyen ABD Dışişleri Bakanı, “Son yıllarda görmediğimiz ve rahatsız edici bir durum” şeklinde konuştu.

İsrail’in işgali altında olan Gazze’de 10 Mayıs’ta başlayan çatışmalar, 21 Mayıs tarihinde sağlanan ateşkes ile sona erdi. İsrail tarafından Gazze’ye düzenlenen saldırılarda 66’sı çocuk 248 Filistinli hayatını kaybetti.