Blinken: "İran birkaç hafta içinde nükleer silah yapabilir"

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İran'ın engellenmediği takdirde "birkaç hafta içinde" nükleer silaha sahip olabileceği konusunda uyardı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, pazartesi günü yaptığı açıklamada, İran’ın nükleer çalışmalarına karşı uyarıda bulundu. Blinken, "İran'ın yeniden uyum sağlamak için yapması gerekenlere hazır olup olmadığı belirsizliğini koruyor. Bu arada nükleer programı da hızla ilerliyor. Bu durum ne kadar uzun sürerse, bitirme süresi de o kadar azalır. Kamu raporlarına göre, en iyi ihtimalle birkaç aya düştü. Ve bu durum devam ederse, birkaç haftaya inecek” dedi.

Birleşmiş Milletler’in nükleer gözlemci başkanı ise Tahran ve diğer dünya güçlerinin 2015 Ortak Kapsamlı Eylem Planını (JCPOA) düzenlemeye çalışırken, İran'ın nükleer tesislerinin teftişleri için geçici bir düzenlemeyi uzatmanın "giderek zorlaştığını" söyledi.

JCPOA, uluslararası yaptırımlardan kurtulma karşılığında İran'ın nükleer programını kısıtlamıştı. Eski ABD Başkanı Donald Trump, yaptırımları yeniden uygulamaya başladı. Ancak Tahran, anlaşmanın uranyum zenginleştirme konusundaki sınırlarına uymayı reddetti.

ABD'NİN KÖRFEZDEKİ MÜTTEFİKLERİ ENDİŞELİ

ABD ve İran, her ikisinin de JCPOA'ya uyumu yeniden sürdürüp sürdüremeyeceklerini görmek için Nisan ayında Viyana'da görüşmelere başladı.

Beşinci tur müzakereler 2 Haziran'da sona erdi ve yetkililer altıncı turun perşembe günü başlayabileceğini söylediler. Bu durumda İran liderinin değişeceği 18 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce anlaşmayı düzenlemek için sadece sekiz gün kalacak.

Körfez'deki ABD müttefikleri ise görüşmelerin yalnızca İran'ın nükleer programıyla ilgili olması ve Irak, Yemen ve başka yerlerdeki vekil milisler aracılığıyla bölgesel müdahalesinin ele alınamamasından endişe duyuyor.

Şubat ayında Tahran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) tarafından nükleer tesislerinin bazı denetimlerini askıya aldı. Ajans, daha düşük bir erişim seviyesiyle devam etmesine izin veren üç aylık geçici bir anlaşma yaptı. IAEA başkanı Rafael Grossi, düzenlemenin 24 Haziran'a kadar uzatıldığını, ancak zamanın artık "çok kısa" olduğunu söyledi.