Gazze'nin yeniden inşasında ABD-İsrail iş birliği

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmesinin ardından açıklama yaparak, Gazze’nin yeniden inşa sürecinde ABD’nin destek olacağını belirtti.

İsrail-Filistin arasında ateşkesin sağlanmasının ardından bölgeye giden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile görüştü. İkili daha sonra ortak basın açıklamasında konuştu.

Bölgede yeniden şiddete dönülmemesi için ortadaki insani sorunun çözülmesi gerektiğini belirten Blinken, ABD’nin Gazze’nin yeniden inşasına destek olacağını açıkladı. Öte yandan, Hamas’ın bu destekten faydalanmaması için de her türlü önlemi alacaklarını ifade etti.

İRAN KONUSUNDA ABD-İSRAİL İLETİŞİMİ

ABD Dışişleri Bakanı, İran ile nükleer anlaşması konusunda da Washington ile İsrail’in görüş alışverişi içinde olduğunu belirtti.

Joe Biden’ın ardından Blinken da Hamas’ın İsrail’e gönderdiği roketlere yönelik İsrail’in kendini savunma hakkı bulunduğunu bir kez daha vurguladı. Netanyahu ise Hamas’ın ateşkesi ihlal etmesi halinde İsrail’in çok güçlü bir şekilde karşılık vereceğini ifade etti.

İkili, Gazze’deki insani koşulların düzeltilmesi için bölgede neler yapılabileceği konusunda konuştuklarını açıkladı.

Blinken’ın Orta Doğu’daki ziyaretleri İsrail’in ardından da devam edecek. İlk olarak Kudüs’e giden Blinken, buradan Batı Şeria’daki Ramallah’a geçerek Mahmut Abbas ile görüşecek. Sonrasında ise İsrail-Filistin arasındaki ateşkeste arabulucuk yapan Mısır’a giderek Kahire’yi ardından da Amman’ı ziyaret edecek.