Koronavirüs salgınının gündeme getirdiği Biyokapitalizm nedir?

Biyoteknoloji endüstrisinin gelişmesiyle ortaya çıkan ancak koronavirüs salgınıyla hız kazanan biyokapitalizm nedir? Biyokapitalizm nasıl ortaya çıktı? Biyokapitalizm ile body brokers ne demek? Body brokers kavramı nedir?

Biyokapitalizm kavramı, biyoteknoloji endüstrisinin gelişmesiyle ortaya çıktı. Ancak koronavirüs (Covid-19) pandemisi ile birlikte bu kavramı eskisinden çok daha sık duymaya başlar olduk. 

Peki, son dönemde sıklıkla karşımıza çıkmaya başlayan biyokapitalizm nedir? Biyokapitalizm ile body brokers bağlantısı nedir? Body brokers kimlere denir? İşte, biyokapitalizm ve body brokers anlamlarına dair merak edilen tüm detaylar… 

BİYOKAPİTALİZM NEDİR? 

Biyokapitalizm,  biyolojik malzemeye ihtiyaç duyan endüstrilerin ve kurumların talepleri doğrultusunda bedeni bir yatırım kaynağına dönüştürerek ticarileştirilmesi anlamını taşır. 

Hatta günümüz döneminde organ, doku ve kadavra ticaretinin yaygınlaşması biyokapitalizmin bir sonucu olarak nitelendirilmekte.

BİYOKAPİTALİZM VE BODY BROKERS 

Karaborsada beden ticareti yapan; organ, doku ve kadavra temin eden kişilere body brokers denir. Ayrıca body brokers, biyokapitalizmin tüm iktisadi eğilimlerini ifade eden yeni bir meslekleşme biçimidir.

Bu kişiler, genellikle yoksulların ve kimsesizlerin bedenlerini ve beden parçalarını illegal yöntemlerle alıcılara pazarlarlar. 

BİYOKAPİTALİZM NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Doktora tezini organ nakli ve kaçakçılığı üzerine yapan Başkent Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nden Dr. Osman Özarslan, Independent Türkçe’ye verdiği demeçte biyokapitalizmin 1970'lerde tohumların yapısına müdahale edilmesiyle ve laboratuvarlarda tohumların üretilmesiyle başladığını kaydetti. 

Özarslan; doğanın döngüselliğinin bozularak piyasa mantığına uydurulmasıyla sürecin devam ettiğini belirtiyor. Ardından da tohumların yapılarının kopyalanarak bilgisayarlara aktarılmasıyla Stanford Üniversitesi merkezli teknokentlerin oluştuğunu, bunun da yüksek bilim ile sermayenin evliliğinin başlangıcı olduğunu ifade ediyor. 

BİYOKAPİTALİZM VE KORONAVİRÜS İLİŞKİSİ

Uzmanlar, biyo kapitalizmin pandeminin nedenlerinden birisi olduğu tespitini yapıyor.

Kapitalizmin geldiği nokta ile salgının başlangıcı arasında büyük bir bağlantı olduğunu kaydeden uzmanlara göre, biyoteknoloji şirketleri hayatı salgın üzerinden biyokapital merkezli bir yaşam haline getirmek istiyor.