Bitcoin'in yasal ve yasak olduğu ülkeler hangileri?

Dijital para kullanımının küresel bir fenomen haline geldiği günümüzde bile, Bitcoin ve diğer kripto para türleri için, tam anlamıyla bir yasal çerçeve çizilmiş değil. Ancak buna rağmen dijital paraları var olan ekonomik düzenine tehdit gibi gördüğü için net şekilde yasaklayan çok sayıda ülke bulunuyor. İşte Bitcoin ve diğer kripto paraları yasaklayan o ülkeler…

Gelişen teknolojiyle birlikte insanoğlunun yatırım anlayışı bir hayli değişti.

Covid-19 pandemisinin kısa süre içinde küresel bir salgına dönüşmesi nedeniyle ülkelerin varlığını sürdürmek ve ekonomilerini ayakta tutabilmek adına her yolu denediği bu dönemde, güvenli liman olarak görülen altın ve gümüşün yanı sıra kripto paralara ilgi arttı.

121

Ancak dijital para kullanımının küresel bir fenomen haline geldiği bu dönemde bile yatırım camiasının en gözde materyallerinden biri olan Bitcoin ve diğer kripto para türleri için, tam anlamıyla bir yasal çerçeve çizilmiş değil. 

221

Buna rağmen Bitcoin ve diğer kripto paraları, var olan ekonomik düzenine tehdit gibi gördüğü için net şekilde yasaklayan ülkeler bulunuyor. Her birinde Bitcoin yatırımı yapmanın farklı ceza sistemleri var ki, bu yaptırımlar hapis cezasına kadar uzanabiliyor. BTC’ye katı bir tavırla yasak koyan ülkelerin başında Çin geliyor. Bunun sebebinin kendi yarattığı kripto para olan NEO olduğu düşünülüyor.

İşte Çin dışında kripto para piyasasının lideri olarak kabul edilen BTC’yi yasaklayan o ülkeler:

• Afganistan

• Pakistan

421