Bitcoinin dünü bugünü ve yarını

Bitcoin Tarihçesi, Merkezi olmayan para birimi Bitcoin, tam da aracı kurumlara, bankalara ve merkez bankalarına, hatta hükümetlere güvenin azaldığı bir ortamda ortaya çıktı. Bitcoin, Satoshi Nakamoto mahlas ismiyle, 2008 yılında yazılan “Bitcoin: Uçtan Uca Elektronik Ödeme Sistemi” isimli makaleyle dünyaya duyuruldu.

31 Ekim 2008’de bitcoin beyaz kağıt (newspaper) denilen yayınlama ile hayat buldu. 9 sayfalık belge Kasım 2008’de cypherpunk posta listesine gönderildi.


132

18 Ağustos 2008’de bitcoin.org alan adıyla bitcoin protokolünün inceliklerini ve faydalarını tanımlayan, öncü olacak isimsiz bir işletme tarafından tescil edildi. 


232

3 Ocak 2009’da Nakamoto, Bitcoin blok zincirinin ana bloğu olan Genesis bloğunu oluşturdu.Bitcoini bitcoin yapan aslında blokzincir blockchain teknolojisiydi.Genesis bloğu bitcoin yazılımına kodlanmış ve oluşturulan 50 Btc, kodun yazıldığı şekil nedeniyle harcanamaz.Bunun ana sebebi bilinmese de sistemin dizayn edilişinden olsa gerek bir nevi Satoshi Nakamoto’nun sırrı niteliğinde.Bitcoin ilk zamanlarında bir emtia değildi yani yatırım aracı olarak görülmüyordu ve internetin karanlık marketlerinde yasadışı ticaret ve alışveriş için kullanılıyordu.Kullanılma sebebi ise arkasında bir merkez bankasının olmayışı şeffaf olduğu kadar da gizli ve güvenli oluşu illegal faaliyet sürdürenlerin biçilmiş kaftanı oldu.


Yeni blokların yaratılması arasındaki ortalama süre 10 dakikadır, ancak bu belirli blokların zaman damgalarına göre, bir sonraki bloğun Bitcoin blok zincirine eklenmesi altı gün kadar sürdü.Bununla birlikte ilk yapılan bitcoin işlemi 12 Ocak 2009’da Nakamoto ile projeye erken katkıda bulunan Hal finney arasında gerçekleşti.Nakamoto, Finney’e 10 BTC’yi test olarak gönderdi, bununla birlikte bitcoin madenciliği de ilk startını verdi.


432