Tayland finans teknolojilerinde çağ atladı

Son yıllarda Blokzincir ve kripto paralara yönelik katı tavrını değiştiren Tayland, her geçen gün bu alanda yeni bir projeye imza atıyor. Ülkede Blokzincir tabanlı vergi sisteminden küresel kripto ödeme uygulamalarına kadar birçok çalışma yürütülüyor. Çin, Japonya ve Filipinler gibi ülkelerin ardından Tayland da kripto para atağı ile Asya ülkeleri arasında dikkat çekmeye başladı.

2013'de Tayland Merkez Bankası tarafından ülke içinde veya dışında Bitcoin alıp satmak yasaklanmıştı. Ancak bu yasak, 2014 yılında kaldırıldı. Ardından 2017 yılında Tayland’ın ICO’ya bakış açısının açıklandığı bir bildiri yayınlandı. 2018 yılında Tayland’ın ilk ICO’su olan JFIN (JFC) coin piyasaya sürüldü. 12 Şubat 2018'de ise Tayland Merkez Bankası, kripto para işlemlerini geleneksel banka işlemlerinden ayırmak için ilk kez genelge yayınladı.

110

Krallıkla yönetilen Tayland’da kripto paralara yönelik düzenlemeler, 2018 yılında çıkarılan Dijital Varlık İşletmeleri Kraliyet Kararnamesi kapsamında yer alıyor. Dijital varlıklarla ilgili işlemler; “dijital varlık borsası”, “dijital varlık broker'lığı” ve "dijital varlık satıcıları" olmak üzere üç kategoriye ayrılıyor. Kripto paralar mal, hizmet veya diğer hakların edinimi için bir değişim aracı olarak görülüyor. Dijital tokenlar ise alıcı ve satıcı arasında belirli bir anlaşma olması durumunda, mal veya hizmetlerin alınması hakkı şeklinde tanımlanıyor. Tayland Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu (SEC) şimdiye kadar altı dijital varlık borsasını (Bitkub, BX, Satang Pro, Huobi Tayland, ERX ve Zipmex) onayladı. 

210

Temmuz 2020’de Taylandlı yetkililer, ülkede yasal olarak faaliyet gösterecek 13 kripto şirketini de onayladı. Bunun yanı sıra Tayland’da portallar aracılığıyla ICO’lar (Initial Coin Offerings) da düzenlenme altında. ICO portalları, “yeni çıkarılan dijital tokenların sunulmasını kolaylaştırmak için elektronik sistemin sağlayıcısı” olarak tanımlanıyor. Longroot, T-box, SE Digital ve Bitherb olmak üzere dört ICO portalı lisans aldı. Tayland Kara Para Aklamayı Önleme Yasası'na göre kripto borsaları, satıcılar ve komisyoncular finans kurumu olarak kabul ediliyor. Ayrıca dijital varlıklarla ilgili yapılacak işler için Tayland Maliye Bakanlığı tarafından onay alınması gerekiyor.

Ülkelerin fiat para birimi gibi istikrarlı bir varlığa sabitlenerek fiyat dalgalanmalarını en aza indiren Stablecoin’in tercih edilme nedeni ise güvenilir bir liman olması.  Geçtiğimiz günlerde Tayland Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, stablecoinlere dair bir düzenleme yapılacağı belirtildi. Merkez Bankası'ndan gelen bu açıklamanın Terra’ya ait THT stablecoininin yasal olmadığının söylenmesi üzerine gelmesi ise dikkat çekti.

410