Karayipler'e özel dünyanın ilk kripto para projesi

Dünyada kullanılan banka sisteminden uzak oldukları gerekçesi ile birçok işlemde kısıtlı imkanlar ile karşılaşan ada ülkelerinde kripto para ve Bitcoin kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Son olarak Karayipler'in Bequia adasında dünyanın ilk 'Bitcoin Topluluğu'nun kurulması gündemde.

Dünyanın birçok ülkesinde resmi ekonomik sözleşmeler ve satışlara dahil olmaya başlayan Bitcoin, Karayipler’de gayrimenkul satışı ve topluluk oluşturmak için kullanılacak.

Saint Vincent ve Grenadinler'de yer alan 18 kilometrekarelik Karayip adası Bequia’da ilk kez kez gayrimenkul satışı ve ürün, hizmet satışlarında Bitcoin kullanılacak.

Dünyanın ilk ‘Bitcoin Topluluğu’nun oluşturulacağı Bequia’da ada sakinleri tüm ödemelerini kripto paralar ile gerçekleştirebilecek.

İngiltere’de Bitcoin ile satılan evler ve Tesla gibi ünlü markaların kripto paralar ile işlem yapacaklarını açıklamasının ardından Karayipler’de alınan karar, adada yapılacak olan 39 lüks villanın satışında da kabul edilecek.

‘Bulutların arasındaki ada’ olarak bilinen Bequia’da yaşayan yerliler Doğu Karayip Doları ile işlem yapmaya devam edecek. Ayrıca Kraliçe II. Elizabeth’in resimleri madeni paralar ve banknotlarda kullanmaya devam edecek.

Euronews’te yer alan habere göre, Storm Gonsalves’in şirketi One Bequia tarafından adada yapılacak olan lüks villaların, fiyatı sabitlendi. 670 bin sterlin ila 1,6 milyon sterlin (yaklaşık 8 ila 19 milyon TL) arasında satışa sunulacak villaların Bitcoin ile satılmasının nedenini Gonsalves; “Ana akım bankacılık hizmetlerinden mahrum kalabilen ada halkının finansal zorluklarına çözüm sağlayabilir” sözleri ile açıklıyor.

Nasdaq ve TheSun’da yer alan analizlere göre, Karayip ülkelerinin blockchain teknolojilerine ve kripto para sistemine hızlı biçimde adapte olduğunun altını çizen Gonsalves, Bequia'daki gayrimenkullerin hâlihazırda kripto paralara yatırım yapan kişileri çekeceğine inanıyor. Adada isteyenler Amerikan doları da kullanabilecek.

Karayipler’de “DCash" birliği altında; St Lucia, Grenada, Antigua ve Barbuda ve St Kitts ve Nevis kripto paraları kullanılıyor.

El-Salvador kıyıları, Bermuda, Bahamalar, Barbados ve şimdi St Vincent’ın ardından kripto paraların Latin Amerika’da her geçen gün biraz daha yaygınlaşması bekleniyor.