Kripto para piyasası 2 trilyon işlem hacmi ile rekor kırdı

Kripto para piyasasının hacmi, hafta başında iki trilyon dolara ulaşarak rekor kırdı. Piyasadaki en büyük hacme sahip Bitcon’i ise Ethereum takip etti. Kripto para piyasasına artan güven ve bireysel yatırımcıların ilgisi sonucunda kripto para cüzdanlarının sayısı 70 milyona ulaştı.

Pandemi döneminde artan kripto para işlemleriyle birlikte hem Türkiye’de hem de dünyada kripto para borsalarına olan ilgi arttı. Kripto para veri platformları CoinGecko ve Blockfolio’nun açıklamalarına göre, artan kripto para işlemleriyle birlikte kripto para piyasasının hacmi 2 trilyon dolar seviyesine kadar çıktı. Kripto paraların tarihinde ilk kez ulaşılan bu hacim değeri, pazartesi günü gerçekleşti.

En büyük hacme sahip kripto para olan Bitcoin, bu yılın başında 60 bin doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı. Bitcoin’in yükselen değeri, diğer kripto paraları da etkileyerek piyasa hacmine de olumlu olarak yansıdı. Toplam 237 milyar dolar hacmi olan kripto para piyasasının Bitcoin’den sonra en yüksek hacme sahip ikinci kripto parası ise Ethereum oldu. Geçtiğimiz hafta 2 bin 152 dolara ulaşan Ethereum, yeni bir rekor kırarak piyasada dikkat çekti.

ETHEREUM YENİDEN REKOR KIRABİLİR

Ethereum’daki artışı değerlendiren uzmanlar, Visa’nın kripto para işlemlerine izin vermesinin etkisi olduğunu belirtti. Ünlü yatırımcı Mark Cuban, Ethereum’u gerçek para birimlerine en yakın kripto para olarak tanımladı. FX Street analisti Akash Girimath ise kripto borsalarındaki eğilimi öngören Momentum Reversal Indicator’ın (MRI) 2,350 dolar seviyesi üzerinde seyretmesi halinde Ethereum’un 2 bin 500 dolara çıkarak yeni bir rekor kırabileceğini belirtti.

KÜRESEL BANKALARDAN KRİPTO ATAĞI

Kripto paraların ilk yaygınlaştığı dönemlerde birçok küresel banka kripto para işlemlerine mesafeli baktı. Bunlardan biri olan Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, bankalarda kripto para işlemleri yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Ancak son dönemde birçok bankadan kripto para işlemlerine izin verileceğine dair ardı ardına açıklamalar geldi.

Morgan Stanley, iki hafta önce varlıklı müşterilerine kripto hizmeti sunacağını açıklarken, Goldman Sachs da benzeri bir açıklama yaptı. Goldman Sachs dijital varlıklar departmanı yetkilisi Mary Rich, bankanın önümüzdeki aylarda kripto para yatırım hizmetleri sunacağını açıkladı.

KRİPTO PARA CÜZDAN SAYISI 70 MİLYONA ULAŞTI

Bitcoin başta olmak üzere kripto para piyasalarında artan hacim, piyasaya olan güveni de artırıyor. 57 bin dolardan işlem gören Bitcoin, 2021 yılının ilk çeyreğinde 3,5 milyar dolar ile en fazla para girişinin yapıldığı kripto para olarak dikkat çekti. Bitcoin’i takip eden Ethereum ise 765 milyon dolara ulaştı.

Mart 2020’de 47,12 milyon olan kripto para cüzdan sayısının bu yılın mart ayı itibariyle 70 milyona ulaştığı görüldü. Kripto para piyasalarındaki artan bireysel yatırımlarla birlikte dünyanın en büyük kripto para şirketlerinden biri olan Coinbase, bu yılın ilk çeyreğinde 56 milyon yeni kullanıcısının olduğunu açıkladı. Öte yandan, şirketin cirosunun 1,8 milyar dolar ve kârının da 730 milyon dolara ulaştığı ifade edildi.

ULUSLARARASI ŞİRKETLER KRİPTO PARA YATIRIMI YAPIYOR

Borsalardaki hareketlilik ve bireysel yatırımcıların artması, kripto paraya olan adaptasyonun bir göstergesi. Bireysel yatırımcıların yanı sıra artık uluslararası şirketler de kripto paralara yatırım bütçesi ayırdıklarını açıklıyor. 1 milyar dolarlık Bitcoin aldığını açıklayan Tesla’nın ardından birçok büyük şirket başta Bitcoin olmak üzere kripto para satın aldı.

Dijital para yönetimi platformu CoinShares, kripto para fonlarına olan ilginin arttığını belirterek, 4,5 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Öte yandan, yönetilen kripto para varlıklarının geçen yılki değeri 37,6 milyar dolar iken, bu yıl 59 milyar dolara ulaştı.