Bitcoin'in yeni rekoru altın yatırımcılarını endişelendirdi

Bitcoin’in 66 bin doları aşarak rekor kırması, altın yatırımcılarını endişelendirdi. Daha önceden Bitcoin fiyatlarında artış yaşanırken, altın piyasalarında düşüş gerçekleşmişti.

Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, 66 bin doları aşarak rekor kırdı. Tarihi zirvesi 64 bin 863 doları aşan kripto paranın yükselişi günlük yüzde 5,4 civarında seyretti.

Dijital emtia olarak görülen Bitcoin’deki yükseliş, ProShares Bitcoin Strategy Borsa Yatırım Fonu’nun (ETF) borsada halka arzına izin vermesiyle ivme kazandı.

Altın fiyatları ise FED’in faiz artırımına dair son yorumlarının ardından yükselse de daha sonra yatay bir seyir izlemeye devam etti. Gram altın, küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen dolar kurundaki gerileme nedeniyle 530 TL seviyesini izliyor.

Altın yatırımcıları, Bitcoin’in rekor seviyedeki yükselişini yakından takip ediyor. Önceki dönemlerde Bitcoin fiyatlarındaki yükseliş ile altın fiyatlarında düşüş yaşanması, altın yatırımcılarını tedirgin etti.

Bu yılın başından bu yana yüzde 120’nin üzerinde yükselen Bitcon’in altın cinsinden değeri ise 1 kilo 48 gram altına çıktı.