Ekran kartlarında stok krizi: Madenciler ve üreticiler

Kripto para borsalarında artan hareketlilik kadar kripto para madenciliğine olan ilgi de artış gösterdi. Bitcoin gibi kripto paraların madenciliği için gereken yüksek performanslı ekran kartları ise kara borsaya düştü. Fiyatı normalin üç katına çıkan ekran kartları, aylar öncesinden sipariş verilerek alınabiliyor.

Son dönemde artan kripto para kullanımının yanı sıra, kripto para madenciliği de oldukça yaygın. Madencilik için kullanılan bilgisayarların yüksek performans, enerji ve zaman gerektirmesi de kripto paraların en çok eleştirildiği konu olan enerji tüketimine neden oluyor. Kripto para madenciliğine yönelenler ise işlemcilere kıyasla daha hızlı ve kolay kurulum sağlayan ekran kartlarını tercih ediyor.

Madenciliğin yapıldığı bilgisayar kasalarına birden fazla ekran kartı bağlanarak madencilik işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Nvidia ve AMD gibi sektörün önde gelen markaları, dijital madencilik için özel ekran kartları üretmeye çalışsa da piyasadaki yoğun arzı karşılayamıyor. Özellikle RX 570 ve RX 580 ekran kartları, yüksek performanslı olması nedeniyle çok tercih ediliyor. Uzun bir süre satışa sunulamayan bu kartların, kara borsada iki katı fiyatına kripto para madencilerine satıldığı görüldü.

EKRAN KARTI FİYATLARI ÜÇ KATINA ÇIKTI

Ekran kartlarının temininde sorun yaşanması nedeniyle piyasadaki ekran kartı fiyatları üç katına kadar çıktı. Stoklarda bulunmayan ekran kartları, özellikle son altı aydır kara borsada satışa çıkarılarak değerinin üzerinde satıldı. Şirketler ise artan talebi karşılayamadığı için aylar öncesinden sipariş alarak satış yapmaya başladı. Yetkililer, bu durumun en erken temmuz ayında düzelebileceğini belirtti.

Teknoloji ürünleri satan şirket yetkilileri, bin adet ürün siparişi verdiklerinde bile ancak 30-40 tanesinin temin edilebildiğini ifade etti. Kripto para madenciliği nedeniyle ekran kartı temininde problem yaşadıklarını belirten yetkililer, önceliği bilgisayar üreticilerine verdiklerini söyledi. Öte yandan, internet üzerinden yapılan satışlarda ekran kartlarının hızla tükendiği de dikkat çekti.

300 DOLARLIK KARTLAR 900 DOLARA SATILIYOR

Ekim 2020’den beri artan ekran kartı fiyatları nedeniyle bilgisayar fiyatları da son dönemde hızla artıyor. Boğaziçi Bilgisayar Genel Müdürü Ümit Önder, ilk olarak bilgisayar üretiminde kullanılan 5-6 bin TL’lik ekran kartlarına zam geldiğini ve 10-15 bin TL’ye kadar çıktığını ifade etti. Ekran kartları olmadan bilgisayar üretilemediği için de bilgisayar üreticileri bu kartları almak zorunda kaldı. 300 dolarlık ekran kartlarının 900 dolara satılmaya çalışıldığını belirten Önder, bu dönemi düşük performanslı bilgisayar ve tablet üretimine yönelerek aşmaya çalıştıklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl dünyada 60 milyon ekran kartı satılırken, bu rakam Türkiye’de 500 bine ulaştı. Piyasada ekran kartı bulamayan tüketiciler, ikinci el piyasasına yöneldi. Ancak ikinci eller de sıfır ürün fiyatına satılmaya başladı. Yetkililer ise tüketicileri sahte ilanlara ve bozuk ürünlere karşı uyardı.