Bitcoin madenciliği çevreyi kirletiyor mu?

Başta Çin ve İngiltere olmak üzere çok sayıda ülke, kripto paralara yönelik tedbirlerini sıklaştırdı. Ülkelerin aldığı bu tedbirler madencilik faaliyetlerinin durmasına neden olurken, Bitcoin Madencilik Konseyi konuya ilişkin yeni bir araştırma raporu yayınladı.

Kripto para sektöründe dengeler değişiyor. Çin ve İngiltere başta olmak üzere bazı ülkeler kripto para madenciliğine yönelik sert tedbirler alarak madencilik faaliyetlerinin durmasına sebep olurken, El Salvador gibi bazı ülkeler ise Bitcoin'in kullanımının ve üretiminin artırılmasına yönelik planlamalar yapıyor.

Uzmanlar, Çin'in Bitcoin madenciliğinin yarısından fazlasının gerçekleştirildiği ülke olması nedeniyle ülkede alınan bu sert tedbirlerin, madencilik faaliyetlerini olumsuz etkilediğini kaydediyor. Hatta uluslararası kaynaklara göre, alınan kararın ardından çok sayıda Bitcoin madencisi faaliyetlerine son verdi.

Çin hükümeti, Bitcoin madenciliğini kısıtlamaya yönelik aldığı kararda ülkenin finansal sistemini korumanın yanı sıra karbon emisyonlarının da azaltılacağını kaydetmişti.

Peki, Bitcoin madenciliği çevreyi kirletiyor mu? 

BİTCOİN YÜZDE 56 SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ KULLANIYOR

Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC) herkesin merak ettiği bu konuya ilişkin yeni bir rapor yayımladı. Bitcoin'in enerji kullanımıyla ilgili şeffaf verilerin açıklandığı raporda, Bitcoin'in enerji kullanımının ikinci çeyrekte yüzde 56 sürdürülebilirlik oranına ulaştığı açıklandı. 

Bitcoin medenciliğinde büyük oranda yenilenebilir enerji kullanıldığının belirtildiği raporda, yukarıda belirtilen yüzde 56’lık oranın ABD, Almanya ve Güney Kore gibi ülkelerin kullandığı sürdürülebilir enerjinin üzerinde olduğu kaydedildi.

Ayrıca rapora ilişkin açıklamada bulunan MicroStrategy şirketinin CEO'su Michael Saylor, Bitcoin madenciliğini tüm dünyada harcanan enerjiyle karşılaştırdıklarında, dünya enerji üretiminin yüzde 0.1'ini harcadığını belirtti.

Tesla ve SpaceX'in kurucusu, milyarder mühendis Elon Musk, kısa süre önce Bitcoin ile araç satışını durdurduklarını açıklamıştı. Musk, “Madencilerin yaklaşık yüzde 50’sinin temiz enerji kullandığı teyit edildiğinde Tesla Bitcoin ile araç satışına devam edecek” demişti.

DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Kripto para analistleri, piyasadaki dalgalanmanın bir süre daha devam edeceğini öngörüyor.  Sektördeki gelişmeleri yatırımcılar nezdinde değerlendiren ekonomistler ise bu belirsizliğin kısa vadede endişe verici olabildiğine dikkati çekti. 

Uzmanlar ülkelerin yapacağı düzenlemelerin kripto piyasaları regüle etmek için önemli olduğunu vurguluyor.