Bitcoin artık rüşvete de karıştı!

Birtakım ülkelerde ve Rusya’da bitcoin ile rüşvet iddiaları gündeme geliyor. Geleneksel rüşvet yöntemlerinin yerini alacak gibi gözüken bitcoini neler bekliyor? Yetkililer nasıl bir önlem alacaklar? Detaylar haberimizde…

Son zamanlarda; blok zinciri tabanlı kripto para ödeme sistemleri (bitcoin, ethereum) oldukça popüler olmuştur. Merkezi olmayan eşler arası P2P ağ yapısına sahip olan bu sistemde tüm işlemler, sadece ekleme yapılabilen bir ana defterde tutulmaktadır. Madenciler ise bu ağ yapısındaki düğümleri oluşturmaktadır, her madenci defterin yerel kopyasına sahiptir. Ödül almak için madenciler ya kendi aralarında yarışırlar belirli çalışma konseptlerini kullanarak ya da online döviz bürosu diyebileceğimiz marketlerden bitcoin ve çeşitli kripto paraları satın alma emri vererek cüzdanlarına çeşitli kripto paraları satın alabilirler.

18

Bitcoinden de öte önemli olan mekanizma blockchain teknolojisidir. Devletler, üniversiteler, hastahaneler, okullar, veritabanına ihtiyacı olan herkes blockchain düğüm adı verilen zincirde yer alabilmektedir.Blok zincirinin getirdiği avantajlardan dolayı birçok uygulama alanı bulmuştur. Kriptografi teknikleriyle belgeleri, sözleşmeleri vb. değerleri koruması nedeniyle blok zinciri sağlık, emlak, otomotiv gibi alanlarda sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Herkese açık, şeffaf yapısından dolayı, tarafların birbirilerinin işlemlerinden haberdar olması ve bu sayede dolandırıcılık faaliyetlerinin azaltılması hedeflenmektedir. 

28

Blockchain teknolojisinin ilk versiyonu para transferi, havale, dijital ödeme için 2.0 Akıllı sözleşmelerin gelişmesiyle birlikte, hisse senetleri, tahviller, vadeli işlemler, krediler, ipotek gibi piyasalarda ve finansal işlemlerde, şu anda kullanılmaya devam eden blockchain 3.0 ise para ve maliye piyasalarının haricindeki hükümet, sağlık, bilim, kültür sanat alanlarda kullanılmaya devam etmektedir.

BLOCKCHAIN GÜVENLİK MİMARİSİ NASIL İŞLİYOR? 

Bazı özel durumlar ve saldırılar hariç, çoğu durumda blockchain altyapısı, iç mekanizmalarıyla kendi güvenliğini sağlar. Bütün sistemi tek bir merkezde toplayıp o merkezin güvenliğini sağlamak daha zordur. Örneğin hizmet reddi (DDOS) saldırısı tek bir merkeze çok kolay yapılabilir, fakat merkezi olmayan, her düğümde tüm kayıtların bulunduğu sisteme DDOS saldırısı yapmanın anlamı olmayacaktır. 

48