Birol Aydemir kimdir? Birol Aydemir, Ali Babacan'n DEVA Parti'sinin kurucuları arasında

Ali Babacan partisinin kuruluşuş sürecini tamamladı. Demokrasi ve Atılım Partisi' Genel Başkanı Ali Babacan'ın kadrosunda eski Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Birol Aydemir de var. Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) kurucularından olan Birol Aydemir kimdir?

AK Parti'den istifa ederek Demokrasi ve Atılım Partisi'ni kuran Ali Babacan'ın Kurucular listesinde eski TUİK Başkanı Birol Aydemir de var. 

Birol Aydemir kimdir?

1966 yılında Erzincan’da doğan Aydemir, 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu. 1994 yılında ABD, University of Delaware’de Ekonomi yüksek lisansını tamamladı. 1987’de Türkiye Kalkınma Bankası, İktisadi Analiz ve Araştırmalar Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak göreve başlayan Aydemir, 1988 yılında Gümrük Müfettişi Yardımcılığı, 1989-2006 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatında; Planlama Uzmanı, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2006-2008 yıllarında Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı, 2008-2009’da Washington Büyükelçiliği nezdinde Planlama Müşaviri olarak görev yaptı. Temmuz 2009’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı.

Birol Aydemir son olarak Ali Babacan ile birlikte Demokrasi ve Atılım Partisi'nin kuruluş aşamasında aktif rol oynadı.