BM Genel Sekreteri Guterres'den Kıbrıs açıklaması: Vazgeçmeyeceğim

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cenevre'deki Kıbrıs zirvesinin ardından görüşmeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. BM Genel Sekreteri Guterres, müzakerelerin süreceğini belirterek ‘’Kıbrıs sorununun çözümü için resmi görüşmelerin başlaması için yeterli ortak zemin bulamadık" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleşen Kıbrıs zirvesi sona erdi. Üç gün süren zirvenin ardından açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio, "Kolay bir toplantı değildi" dedi.

5+1 formatındaki görüşmelere garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere de katıldı. Guterres Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik ortak zemin bulamadıklarını ifade ederek, “Henüz yeterli ortak zemin bulamadık. Ancak ben vazgeçmiyorum. Benim gündemim basit. Birlikte barış ve güvenlik içinde yaşamayı hak eden Kıbrıslıların refahı ve güvenliği için mücadele etmektir” açıklamasında bulundu.

GÖRÜŞMELERİN YENİLENMESİ KONUSUNDA MUTABIK KALINDI

Birkaç ay sonra yeniden görüşme yapılması konusunda mutabık kalındığını ifade eden Guterres, “Ben vazgeçmiyorum. Biz, 2-3 ay sonra yapılması planlanan bir sonraki görüşme için olası en iyi koşulların oluşturulması için danışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Ayrıca Guterres, Kıbrıs Türk tarafının Crans Montana da dahil bugüne kadar Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yapılan görüşmelerin başarısız olduğunu, iki toplumlu, iki bölgeli federal çözüm modelinin tükendiğini ve iki devletin iş birliğine dayalı bir çözüm modeli önerdiğini aktardı.

Guterres, Rum tarafının tutumunun ise siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federal çözüm modeli ve resmi müzakerelerin Crans Montana’dan kaldığı yerden başlaması yönünde olduğunu söyledi.

Guterres, görüşmelere ilişkin olarak kendisinin BM Güvenlik Konseyine rapor vereceğini de kaydetti.