Üzerine güneş batmayan imparatorluk çöküyor mu?

İngiliz parlamentosunun üst kanadı Lordlar Kamarası, Avrupa Birliği ile varılan Brexit Anlaşmasını tek taraflı ihlal edecek yasa tasarısını görüştü. Görüşmelerin ardından yapılan oylamada, Brexit sonrası Kuzey İrlanda ile Birleşik Krallık'ın geri kalanı arasındaki ticaretin aksamadan sürdürülmesi öngören değişiklik önergesi için oylamaya gidildi…

İngiltere hükümeti Lordlar Kamarasına mağlup oldu. Lordlar Kamarası, Başbakan Boris Johnson'ın Avrupa Birliği'ne karşı ülkenin toprak bütünlüğünü korumak için gerekli olduğunu savunduğu İç Piyasalar Yasa Tasarısı'nın tartışmalı maddesini metinden çıkaran değişiklik önergesini kabul etti.

110

Brexit sonrası Kuzey İrlanda ile Birleşik Krallığın geri kalanı arasındaki ticaretin aksamadan sürdürülmesi için bakanlara ek yetkiler veren maddenin metinden çıkarılmasını öngören değişiklik önergesi 165'e karşı 433 oyla kabul edildi. Önergeye, Johnson'ın lideri olduğu Muhafazakar Partinin bazı üyelerinin de destek verdiği görüldü. 

210

Lordlar Kamarası'nda salı günü de görüşmelerin devam etmesi, yine bazı değişikliklere gidilmesi bekleniyor. Hükümetin, tasarının, parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'na geri geldiğinde söz konusu maddeleri yeniden metne eklemesine kesin gözle bakılıyor. Ülkede, Lordlar Kamarası, seçilmiş üyelerden oluşan Avam Kamarası'nın kabul ettiği tasarıları kalıcı bir şekilde engelleyemiyor.

BİRLEŞİK KRALLIK YIKILIYOR MU?

Araştırma şirketi Ipsos MORI anketine göre, Birleşik Krallık halkının birliğin geleceğine ilişkin düşünceleri Brexit sürecinde değişti. 2014'de yapılan ankette halkın yüzde 43'ü 10 yıl içinde Birleşik Krallık'ın var olmayacağını söylerken, bu oran 2019'da yüzde 50'ye çıktı. Karşı yönde görüş bildirenlerin oranı ise yüzde 45'ten yüzde 29'a düştü.

410