Bireylerin yalan söylediğini anlamak mümkün mü?

Bir insana bakara yalan söyleyip söylemediği anlaşılabilir mi? Bu konuya yönelik çalışmalara yürüten bilim insanları, bunun mümkün olmadığını dile getirdi. Peki, birinin yalan söylediği ya da söylemediği nasıl anlaşılabilir?

Sadece bir insanın konuşmalarına odaklanarak yalan söyleyip söylemediği anlaşılabilir mi? Söz konusu soru, uzun yıllardır hem psikologların hem de bu konu üzerine çalışmalar gerçekleştiren araştırmacıların odak noktasında. Fakat henüz kimin yalan söyleyip kimin yalan söylemediğine dair net bir veri yok. Peki, birinin yalan söyleyip söylemediğini anlamak hangi kıstaslara bağlı? 

19

New York’un Long Island bölgesinde annesini bıçaklanmış ve babasını da sopayla dövülerek öldürülmüş halde bulan 17 yaşındaki Marty Tankleff, polisler ve yetkililer tarafından çok sakin bulunduğundan 17 yılı ceza almıştı. Farklı bir davada ise sınıf arkadaşını boğulmuş halde bulan 16 yaşındaki Jeffrey Deskovic, çılgına dönmüş ve dedektiflere yardım edebilmek için tüm çabasını sarf etmişti. Fakat Deskovic’in bu tavırları şüpheli bulunduğu için 16 yıl cezaya çarptırılmıştı. 

29

Nasıl oluyor da polis yetkilileri, birinin çok sakin olmasından ve diğerinin ise fazla üzgün olmasından yola çıkarak gizli suçluluk duyguları sergilediklerine karar verebiliyor?  

New York Üniversitesi John Jay Ceza Yargılamaları Fakültesi’nde araştırma görevlisi olan Maria Hartwig, yukarıdaki iki örneği baz alarak yalan ve aldatma üzerine çalışmalar yaptı. Hartwing, çalışmasında daha sonra temize çıkarılan bu iki erkeğin, davranışlara bakarak kişinin yalan söyleyip söylemediğine karar verme konusundaki yanlış algıya kurban gittiklerini açıkladı. 

49